Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Teava de incalzire sparta comuna (diametru de 100, din ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Teava de incalzire sparta comuna (diametru de 100, din metal)

Buna ziua, de cateva zile ma lupt cu presedintele/asociatia. Stau la demisol si pe tavan imi traverseaza coloana care incalzeste blocul de la centrala de cartier, acu cateva zile mi s-au umezit peretii. Am contactat asociatia mi-au spus sa imi rezolv problema pe bani mei ca vor incerca ei sa imi recupereze bani, doar ca eu nu dispuns de bani pentru reparatie si tin sa mentionez ca exista un cont de investii/reparatii la care contribuim. Eu nu sunt racordat la teava cu caldura.. comuna. Ce pasi ar trebui sa urmez ca sa pot rezolva problema? Multumesc
Teava in discutie reprezinta instalatie parte comuna a carei intretinere si reparatie intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Ar trebui conform dispozitii L nr 196/2018 asociatia de proprietari sa detina constituit fond de reparatii din care sa fie suportate costuri aferente reparatii parti comune de constructii si instalatii din condominiu
Notificati oficial asociatia d eproprietari cu obligatia respectarii dispozitiilor in vigoare cu repararea partii comune de instalatii din condominiu-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta de judecata
Multumesc mult ! Am facut deja azi o notificare in scris si se pare ca incepe sa aiba efect: "Marti vom face" asta doar sa nu inregistrez notificarea, sa ii mai dau o sansa.