avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1330 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Teava de incalzire sparta comuna (diametru de 100, din ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Teava de incalzire sparta comuna (diametru de 100, din metal)

Buna ziua, de cateva zile ma lupt cu presedintele/asociatia. Stau la demisol si pe tavan imi traverseaza coloana care incalzeste blocul de la centrala de cartier, acu cateva zile mi s-au umezit peretii. Am contactat asociatia mi-au spus sa imi rezolv problema pe bani mei ca vor incerca ei sa imi recupereze bani, doar ca eu nu dispuns de bani pentru reparatie si tin sa mentionez ca exista un cont de investii/reparatii la care contribuim. Eu nu sunt racordat la teava cu caldura.. comuna. Ce pasi ar trebui sa urmez ca sa pot rezolva problema? Multumesc
Cel mai recent răspuns: deceeu , utilizator 21:34, 25 Ianuarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Teava in discutie reprezinta instalatie parte comuna a carei intretinere si reparatie intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Ar trebui conform dispozitii L nr 196/2018 asociatia de proprietari sa detina constituit fond de reparatii din care sa fie suportate costuri aferente reparatii parti comune de constructii si instalatii din condominiu
Notificati oficial asociatia d eproprietari cu obligatia respectarii dispozitiilor in vigoare cu repararea partii comune de instalatii din condominiu-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta de judecata
Multumesc mult ! Am facut deja azi o notificare in scris si se pare ca incepe sa aiba efect: "Marti vom face" asta doar sa nu inregistrez notificarea, sa ii mai dau o sansa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua am si eu nevoie de o indrumare teava de sub bloc de ... Laura_dana Laura_dana Buna ziua Am si eu nevoie de o indrumare locuiesc intrun apartament nou fara subsol cu 3 scari Scara unde stau eu are probleme cu teava de canalizare adica ... (vezi toată discuția)
Prejudiciu teava comuna sparta AlissaT AlissaT Buna ziua! Am neaparat nevoie de raspunsul la intrebarea: daca s-a spart o teava comuna de la baie in dreptul apartamentului meu, cine plateste reparatiile, ... (vezi toată discuția)
Am avut o reparatie la teava de apa calda, care trece prin nisa ... alex bruh alex bruh Am avut o reparatie la teava de apa calda, care trece prin nisa la bucatarie si are o usa de vizitare foarte mica de la constructia blocului si nu s-a putut ... (vezi toată discuția)