Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cod 8514- obiect unic de activitate?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cod 8514- obiect unic de activitate?

La Registrul Comertului mi s-a aminat inregistrarea unei societati pe motiv ca se incalca prevederile art 15 din OG 124/1998 republicata.
Astfel, printre alte obiecte de activitate in statut s-a mentionat si 8514-Alte activitati referitoare la sanatatea umana.

8514 Alte activitati referitoare la sanatatea umana
Aceasta clasa include:
- activitati referitoare la sanatatea umana, neefectuate în spitale sau de medici,
ci de paramedici autorizati prin lege sa trateze pacienti.
Aceasta clasa poate include activitatea infirmierelor, moaselor, fizioterapeutilor
sau a altora, din domeniul optometriei, hidroterapiei, masajului medical,
praxiterapiei, logopediei, pedologiei, homeopatiei, presopuncturii, acupunctura,
medicinei naturiste si tratamentelor prin bioenergie, reflexoterapie etc.
Acestea pot fi exercitate în policlinici, dispensare, cabinete medicale, ca cele
atasate întreprinderilor, scolilor, azilelor de batrâni, sindicatelor si
confederatiilor sindicale, în centre de sanatate (altele decât spitalele), precum si
în cabinete particulare, si la domiciliul pacientului etc.
Aceasta clasa include, de asemenea:
- activitatea personalului paramedical stomatologic, ca: specialisti în terapie
dentara, infirmiere dentare din scoli si personal de igiena dentara;
- activitatea laboratoarelor medicale;
- activitatea bancilor de sânge, de sperma, de organe pentru transplant etc.
- transportul pacientilor cu orice mijloc, inclusiv cu avionul.
Aceasta clasa exclude:
- fabricarea de dinti artificiali si articole dentare de catre tehnicienii dentari,
vezi 33.10;
- activitati de testare în domeniul igienei alimentare, vezi 74.30

Og 124/98 este modificata prin OUG 152/2002 care prevede ca unitatile de turism si recuperare sint exceptate de la indeplinirea conditiilor prevazute de art 15 OUG 124/98.

Asa cum inteleg eu explicatiile din codul CAEN 8514 exact la asta se refera : recuperare.

Si in sfirsit urmeaza si intrebarea mea: pentru 8514 este obligatoriu sa fie obiect unic de activitate sau nu?

PS: pe site-ul onrc.ro se enumera ca obiecte unice in domeniul medical doar 8512 si 8513.
Pe de alta parte pe judecatorul de la ORC nu l-a deranjat ca asociatul unic era altceva decit medic si astfel incalca si lit. b a art. 15 din OUG 124/98. (probabil se aplica selectiv aceasta ordonanta)
Scuze pentru lungimea mesajului si multumesc anticipat pentru ajutor
eu stiu ca 8514 nu este cod unic
de ce nu te-ai dus in sedinta cu extras de pe site-ul onrc-ului sa ii arati si domnului/doamnei judecator ca 8514 nu este prevazuta ca activitate unica si ca nu incalca dispozitiile art. 15 din Og 128/1998?
Og 124/98 modificata prin OUG 152/2002 prevede ca societăţile comerciale de turism balnear şi de recuperare sunt exceptate de la indeplinirea conditiilor prevazute de art 15 OUG 124/98.

Astfel, daca societatea pe care o reprezinti nu se incadreaza la categoria societate comerciala de turism balnear si recuperare, atunci va fi obligata sa respecte dispozitiile art.15 lit a din OG 124/1998 modificata - obiect de activitate unic. De subliniat ca exceptia prevazuta se refera la tipul societatii comerciale ce desfasoara activitatea si nu la activitatea prevazuta de 8514 in sine.

Pe judecatorul de la ORC nu l-a deranjat ca asociatul unic era altceva decit medic deoarece acest fapt NU incalca lit. b a art. 15 din OUG 124/98, dispozitia referindu-se la administratorul societatii comerciale sau consiliul de administratie. Daca asociatul unic este si administratorul societatii, atunci, ai dreptate, s-au incalcat dispozitiile mentionate.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
1. Abia miine, 27 aprilie am termen si oricum am sa merg si cu documentul printat de pe site-ul onrc.
2. Pentru ioanatinca: da, asociatul este si administrator. Rezulta ca nu prea este indeplinita conditia de la lit. b. Asta este. Sa vad daca mi se invoca asa ceva miine. Cit priveste acest obiect de activitate nu prea inteleg diferentierea pe care ai facut-o. Daca avem in vedere art. 1 din OUG 152/2002 orice societate cu acest obiect de activitate ar fi societate de turism balnear si de recuperare, oferind anumite servicii de acest gen.

3. Ca sa intelegeti mai bine cu ce persoane competente ma cert la orc, un al motiv al acestei aminari a fost si neindeplinirea conditiilor prev de art. 17, al 2 din Legea 31/90. Asociatul unic este asociat intr-o alta societate cu cineva si ambele societati au sediul in apartamentul acestei persoane. Referentul care a primit dosarul a zis ca e ok. Judecatorul nu. Eu cred ca e corect. Voi ce spuneti?
~ Conținut șters la cerere ~