avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipată
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipată

Bună ziua, a-și dori să aflu păreri și/sau opinii despre cei care știu despre această pensie anticipată. Tatălui meu i-a venit acum 2 zile decizia de pensionare anticipată de aproape 1000 de lei. Menționez că tata are vârsta de 60 de ani și 39 de ani în câmpul muncii (din aceștia sunt ani și de grupă), rămânând foarte dezamăgit de decizia primită. Peste câteva luni ar trebui să primească pensia întreaga, întrebarea mea este : aveți idee aproximativ, cât va fi pensia întreagă ? Vă mulțumesc .
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:35, 1 Februarie 2019
Precizati din decizie:
Total stagiu de cotizare
Din ce se compune acesta

Stagiu total de cotizare : 39 de ani, 6 luni și 24 de zile.
Stagiu aferent grupe/condiții de muncă : 2 ani și 9 luni.
Perioade asimilate : 1 an , 3 luni și 29 de zile.
Grupa a 2-a : 11 ani , 3 luni și 17 zile.
În condiții normale de muncă : 25 de ani și 2 luni.
Data nașterii 15 Mai 1958.
Mulțumesc.
Ultima modificare: Marți, 29 Ianuarie 2019
Manea Alin Iulian, utilizator
Din datele postate rezulta ca este vorba despre o pensie anticipata partiala cu penalizare de 10,8% pentru 36 luni(3 ani) de anticipare.
Trecerea la limita de varsta se va face cand va implini 63 ani.
Armata nu a intrat in calcul.
Ultima modificare: Marți, 29 Ianuarie 2019
Carp Mircea, utilizator
Mulțumesc din suflet, domnule Carp Mircea. Două întrebări a-și mai avea : de ce armata nu s-a adăugat și ce diferență este între pensia anticipată parțială și cea anticipată normală ? La ce pensie să se aștepte tatăl meu peste 3 ani ??? Mulțumesc.
Precizati punctajul mediu anual.

Alte discuții în legătură

Pensie vasiledinu vasiledinu DACA PENSIA ANTICIPATA PATIAL ESTE 1047 CU PENALIZARE 30LUNI CIT VA FII PENSIA LA LIMITA DE VIRSTA.... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata Geo Ivan Geo Ivan Buna ziua , Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema : - am primit decizia de acordareaa pensiei anticipate partiale / 23,03,2018 în care se spune ca : ... (vezi toată discuția)
Trecere la pensie pentru limita de varsta ContSters148048 ContSters148048 Buna ziua!Ma numesc Dulhac Anisoara.Am fost pensionata anticipat cu o pensie de 524 lei in anul 2009.Anul acesta am iesit la pensie de drept,aceasta fiind de ... (vezi toată discuția)