avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2067 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesirea definitiva la pensie in caz de handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesirea definitiva la pensie in caz de handicap

Bună ziua,
Am pensie de invaliditate gr, II, si 30 ani si 6 luni de munca, cotizati.
Sunt născută in august 1967.
De 3 ani am certificat de handicap nerevizuibil.
Intrebarea mea este daca intr-adevar Legea Pensiilor specifică faptul ca persoanele cu handicap accentuat si certificat nerevizuibil (cazul meu) ies la pensie DE LIMITĂ DE VÂRSTĂ cu 10 ani mai devreme decât in mod normal. Eu împlinesc anul acesta 52 ani și m-as incadra acestei prevederi legale.
Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Cel mai recent răspuns: negru daniel , utilizator 08:39, 30 Ianuarie 2019
Cati ani ati lucrat in conditii de handicap.
Ce grad de handicap aveti.
Ați înțeles greșit. Faptul ca acum 3(trei) ani ați dobândit un certificat de handicap nu va dă dreptul să ieșiți la pensie pentru limită de vârstă cu 10 ani mai devreme.

Trebuie să aveți lucrați peste 20 de ani în condiții de handicap, pentru a beneficia de această facilitate.
Ultima modificare: Marți, 29 Ianuarie 2019
Dapix, utilizator
Doar dacă ați lucrat /cotizat 24 de ani cu handicap accentuat. De aceea va întreabă Dl Carp.


manuelaram a scris:

Bună ziua,
Am pensie de invaliditate gr, II, si 30 ani si 6 luni de munca, cotizati.
Sunt născută in august 1967.
De 3 ani am certificat de handicap nerevizuibil.
Intrebarea mea este daca intr-adevar Legea Pensiilor specifică faptul ca persoanele cu handicap accentuat si certificat nerevizuibil (cazul meu) ies la pensie DE LIMITĂ DE VÂRSTĂ cu 10 ani mai devreme decât in mod normal. Eu împlinesc anul acesta 52 ani și m-as incadra acestei prevederi legale.
Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns!

Gradul de handicap este accentuat.
Eu m-am născut cu acest handicap, dar nu am mers la Comisie fiindcă nu am știut de existența ei, până în 2014.
Persoanele de la Comisie mi-au spus, când încă lucram, că am dreptul să mă pensionez cu 10 ani mai devreme. Cum spuneam, am lucrat în total 30 ani și 6 luni.
Mulțumesc!
Contează ce scrie pe certificatul de handicap. Pe certificat ce dată scrie la rubrica «data apariției handicapului»?

Alte discuții în legătură

Bună ziua! am un handicap din naștere și un certificat de ... Costin costin Costin costin Bună ziua! Am un handicap din naștere și un certificat de handicap cu grad accentuat, permanent, nerevizuibil, am 56 ani și 29 de ani și 8 luni de vechime ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? DanOltean DanOltean Sunt nascut la 16.12.1964 si am din nastere coxartroza congenitala la piciorul stang. Ma intereseaza cand pot iesi la pensie mentionez faptul ca am lucrat 27 ... (vezi toată discuția)
Am 56 ani si3 luni,am certificat de handicap accentuat,nerevizuibil,am ... 1qaz1QAZ1qaz 1qaz1QAZ1qaz Am 56 ani si3 luni,am certificat de handicap accentuat,nerevizuibil,am boala rara Addison pe imunitate,am hipotiroidism Hasshimoto,tot pe imunitate,am stenoza ... (vezi toată discuția)