Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Casa de Pensii sustine conform GDPR ca nu poate sa ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Casa de Pensii sustine conform GDPR ca nu poate sa trimita prin email documentul

M-am adresat Casei de Pensii Mures pe email sa-mi emite adeverinta cu stagiu de cotizare.

Am primit urmatorul raspuns:
"Avand in vedere prevederile Legii nr. 190 din 18.07.2018 privind punerea in aplicare a Regulamentului (UE) 679/2016 al Parlamentului European si al Consiliului Uniunii Europene din 27.04.2016 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a Directivei 65/46/CE, adeverinta privind stagiul de cotizare nu poate fi transmisa prin e-mail, acesta se elibereaza la sediul insitutiei - ghiseul nr 5, titularului in baza cartii de identitate in original, imputernicitului acestuia prin procura sau se transmite prin posta la cererea acestuia."

Am doua intrebari?
- interzice/lasa legea sa fie trimis documentul prin email?
- lasa prin posta - comunicare simpla (fara recomandata etc...)?

Prin posta mult mai multe persoane pot avea foarte usor acces la datele personale de pe documentul trimis.

As vrea sa le trimit un raspuns, dar nu stiu cum sa argumentez.
martonkodok, utilizator
Daca nu au acordul dvs. privind comunicarea prin e-mail, nu au cum sa va transmita prin e-mail. Plus ca ar trebui sa va puna sa semnati o informare privind GDPR. Daca ei nu au implementata aceasta procedura, refuza transmiterea documentului.
este in cerere deja acord pentru GDPR, al doilea formular de aici: [ link extern ]

eu expres am depus textul asa: "rog sa-mi fie trimis prin email" si au raspuns doar personal sau prin posta.

Ce raspuns sa le dau? Cum sa modific formularul pentru ei si sa le transmiteti asa trebuie sa lucrati.
martonkodok, utilizator
Le puteti comunica ca ii dați in judecata, insă, nu cred ca merita un astfel de efort.
Eu nu sunt de profesie sa dau doar asa in judecata pe cineva.
Sunt pasionat de digitalizare si comunicare prin email la distanta.

As face un formular pentru ei, care as pune pe masa la ei, si textul afarent asa sa faceti sa fie in regula sa fie trimis prin email. Dar pt asta imi trebuie un pic de ajutor cu un text de ex ce sa fie in formular ca cetateanul ii da dreptul si "consent"ul sa fie trimis prin email

ma poate ajuta cineva?
Cine s-a fript cu ciorbă... Explicația constă în faptul că o adresă poștală e trecută în buletin și există și fizic, o adresă de mail nu. Iar dovada corespondenței dintre o persoană fizică și o adresă de mail e treabă grea.
adriandimitriu, utilizator