Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Deracordare RADET
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Deracordare RADET

Bună ziua!
Locuiesc într-un apartament de 2 camere la ultimul etaj al unui bloc din dr taberei, bloc neizolat, fără acoperiș, care pe deasupra mai are și probleme cu caldura primită de la RADET. Deși este obligată prin contract să trimită apă la o anumită presiune și temperatură, RADET n-o face. Caloriferele sunt rar la max 35 de grade (la intrarea în calorifer) iar presiunea scăzută face ca la câțiva cm de robinet caloriferul să fie deja rece.
Să pot asigura iarna confortul termic (20-22 grade celsius) trebuie să folosesc metode alternative (Aer conditionat, aeroterma) PERMANENT pentru care, fireste, platesc in plus. In secunda in care am oprit AC-ul sau aeroterma, temperatura merge spre 17 grade celsius. Costurile cu încălzirea se ridica lunar la apx 4-500 de lei cumulând caldura de la radet (200-300 lei) si sursele alternative.
Având în vedere că plătesc pentu ceva ce nu primesc, cum aș putea să mă deracordez de la ei? Mai ales ca eu ca proprietar nu am nicio relație contractuală cu Radet.

Mulțumesc!
Radet-ul a sistat posibilitatea de debransare. Vreti sa dea faliment? Si asa este in insolventa de cativa ani.

Radet-ul, adica primaria, nu are bani de investitii in asa ceva. Are insa bani pentru metode alternative de incalzire (concerte unde se serveste si vin fiert pe timpul iernii, luminite de Craciun (altele in fiecare an) plus ce este pe Calea 13 Septembrie, dar acolo mai dureaza.
Știu că a sistat posibilitatea, dar dacă mâine Radet se hotărăște că nu mai dă caldura deloc, eu ce fac, sunt obligat să rămân captivul lor, să plătesc și ei să nu-mi dea nimic?

Acum dincolo de exagerare, radet încalcă prevederile contractuale pentru că nu livrează ce-a promis.
Nu de nebun vreau sa ma deracordez ci pt că mi-e frig.

Bloc Expert a scris:

Radet-ul a sistat posibilitatea de debransare. Vreti sa dea faliment? Si asa este in insolventa de cativa ani.

Radet-ul, adica primaria, nu are bani de investitii in asa ceva. Are insa bani pentru metode alternative de incalzire (concerte unde se serveste si vin fiert pe timpul iernii, luminite de Craciun (altele in fiecare an) plus ce este pe Calea 13 Septembrie, dar acolo mai dureaza.

Aveti perfecta dreptate dar, atat timp cat este o institutie politizata si incompetentii sunt la butoane nu au de suferit decat locuitorii din Bucuresti.
Daca aveti vecini pe scara debransati, puteti invoca precedent.
Sunt debranșați dar înainte de lege. Dar atâta vreme cât eu nu am contract cu ei și vreau sa deconecteze doar caldura nu și apa calda, faptul ca nu primesc ce plătesc, nimic nu se poate face?

stanciu4444 a scris:

Daca aveti vecini pe scara debransati, puteti invoca precedent.