Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Impartirea cotelor de contributie la cheltuielile ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Impartirea cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari

Daca imobilul este resedinta de vara pentru majoritatea proprietarilor, si nu sunt trecute persoane la intretinere, repartizarea consumului comum pentru iluminat, colectare deseuri, comision banca, serviciu de paza, materialele consumabile, se poate face la cota parte de proprietate si nu la numar de persoane?
Mentionez ca cele enumerate mai sus se platesc lunar, in baza facturilor emise,
In afara de iluminat si colectare deseuri menajare care se impart pe numar de persoane prezente, toate celelalte trebuie obligatoriu impartite pe CPI.
Disp L nr 196/2018 prevede concret fara exceptie modalitatea de repartizare costuri intretinere
Chiar daca apartamentul nu este locuit,proprietarul datoreaza obligatii de intretinere lunara cote comune catre asociatia de proprietari
Si cum impart factura daca nu am numar de persoane in extrasezon?
Cei care au facut legile astea (si fost 230 si actuala 196), nu prea stau la bloc si nici tangenta cu activitatea asta nu prea au. Astfel incat, nu prea s-au gandit la toate situatiile care pot exista. Si asa, a iesit o lege vai de ea.

In ultima instanta, cred ca ati putea distribui pe baza unui alt criteriu, eventual comitetul executiv sa isi asume alegerea, ca de adunare generala nu cred ca poate fi vorba, fiind sezonier si case de vacanta. Eu as merge pe cheltuieli administrative, adica pe CPI, atat timp cat acele cheltuieli vor fi facute pentru mentinerea in buna stare a imobilului.
apa si gaze si lumina pe scara pe persoane. Nu consuma Nu plateste. Zero persoane zero lei. Salariu administrator, salariu femeia de servici etc. pe cota parte indiviza, deci nu are treaba daca nu locuieste temporar, tot ce este pe cota parte indiviza se plateste.