Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... drept de munca pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

drept de munca pensie invaliditate

Buna ziua. Am o intrebare. S-a modificat ceva in legea pensiilor referitor la dreptul de munca pt o persoana pensionata medical? Adica, o persoana care are pensie de invaliditate gradul 2 ar putea legal sa mai munceasca din cand in cand cate ceva? Multumesc.
Legea 263/2010

Art.118

(1^1) În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități dependente, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, cu excepția celor realizate din situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. a) și b) sau pct. II, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii de invaliditate încadrați în gradul I sau II de invaliditate, precum și pensionarii de urmaș încadrați în gradul I sau II de invaliditate;
In vechea lege a pensiilor cei cu pensie de invaliditate grad 1 si 2 sau pensionati anticipat nu aveau voie sa lucreze...
Deci, ca sa inteleg corect: la ora actuala o persoana care are pensie de invaliditate gradul 2 poate acum sa si lucreze?
Multumesc.
Trebuie lamurit clar ce se intelege prin:
Activitati dependente astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal

Detalii aici:

www.avocatnet.ro/articol_495...
Carp Mircea, utilizator
Multumesc mult pt raspuns. O zi frumoasa!