Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Intrebare
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Intrebare

Am si eu intrebare daca vrea cineva sa-mi raspundă. Vreau sa fac o cerere de chemare in judecata a ,, AUTORITATEA NAŢIONALÃ A VÃMILOR DIRECŢIA REGIONALÃ VAMALÃ TIMIªOARA, Directia Regionala pentru Accize si Operatiuni Vamale Timisoara unde depun cererea si carei instante ma adresez,,pentru o plata i nedatorata care am platit-o .
Cerrerile indreptate impotriva statului,directiilor generale,regiilor publice,caselor autonome si administratiilor comerciale,se pot face la instantele din Capitala sau la cele din resedinta judetului unde isi are domiciliul reclamantul.
Probabil ca veti formula o cerere de anulare a actului administrativ. Intrucat actul care va fi atacat emana de la o autoritate publica centrala, potrivit art. 10 din Legea nr. 554/2004, competenta de solutionare a cererii apartine sectiei de contencios administartiv si fiscal al curtilor de apel, iar potrivit art. 8 din C.Proc. Civ. cererile intreptate impotriva statului[...]se pot face la instantele din capitala tarii sau din resedinta judetului unde isi are domiciliul reclamantul. Astfel, puteti depune actiunea la Curtea de Apel in a carei circumscriptie teritoriala va aveti dumneavoastra domiciliul/ isi are sediul central persoana juridica pe care o reprezentati.