Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... 2 % se poate redirectiona de catre pensionari in anul ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

2 % se poate redirectiona de catre pensionari in anul 2019?

In ce conditii poate un pensionar sa completeze acel formular de 2%, si daca acel pensionar are venituri si din salariu poate completa un al doilea formular ?
george-neagu, moderator
Daca in 2018 pensia a avut un cuantum suficient de mare incat sa se fi aplicat impozit pe venit, poate depune formular 230 pana in 15 martie 2019 prin care sa dispuna redirectarea a 2% din acel impozit catre un ONG, la fel cum depun cei care au avut in 2018 luat impozit pe salarii....
Se depune un singur formular 230 chiar daca s-au primit mai multe salarii de la mai multi angajatori sau venituri supuse impozitului pe venit si din pensie si din salariu si / sau din alte surse / tip de venit pentru care nu trebuie depusa declaratia unica ( pentru ca altminteri, pentru acele venituri, ai rubrica in declaratia unica pentru redirectarea a 2%....)
Dealtfel, Formularul 230 aprobat prin Ordinul ANAF 50 / 2019 are si formular de anexa, astfel ca puteti completa pentru mai multe surse de venit , din salarii sau asimilate salariilor respectiv din pensii, si directa cate mai multe ONG sau o parte catre ONG alta cate burse private... Se fac pur si simplu mai multe anexe, in cadrul aceluiasi formular 230. ANAF ca calcula global incat sa nu se depaseasca pe ansamblu 2% (sau, dupa caz, 3,5%) din impozitul pe venit (dat fiind ca se putea face deja redirectare prin intermediul angajatorului,,,, si trebuie sa tina cont si de acele redirectari deja facute, nu doar de ce se dispune acum prin formularul 230)
Deci poate bifa pe formular venituri din pensii si venituri din salarii.

radumititean a scris:

Daca in 2018 pensia a avut un cuantum suficient de mare incat sa se fi aplicat impozit pe venit, poate depune formular 230 pana in 15 martie 2019 prin care sa dispuna redirectarea a 2% din acel impozit catre un ONG, la fel cum depun cei care au avut in 2018 luat impozit pe salarii....
Se depune un singur formular 230 chiar daca s-au primit mai multe salarii de la mai multi angajatori sau venituri supuse impozitului pe venit si din pensie si din salariu si / sau din alte surse / tip de venit pentru care nu trebuie depusa declaratia unica ( pentru ca altminteri, pentru acele venituri, ai rubrica in declaratia unica pentru redirectarea a 2%....)
Dealtfel, Formularul 230 aprobat prin Ordinul ANAF 50 / 2019 are si formular de anexa, astfel ca puteti completa pentru mai multe surse de venit , din salarii sau asimilate salariilor respectiv din pensii, si directa cate mai multe ONG sau o parte catre ONG alta cate burse private... Se fac pur si simplu mai multe anexe, in cadrul aceluiasi formular 230. ANAF ca calcula global incat sa nu se depaseasca pe ansamblu 2% (sau, dupa caz, 3,5%) din impozitul pe venit (dat fiind ca se putea face deja redirectare prin intermediul angajatorului,,,, si trebuie sa tina cont si de acele redirectari deja facute, nu doar de ce se dispune acum prin formularul 230)