Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratie unica la intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratie unica la intreprindere individuala

Buna ziua
O intreprindere individuala cu obiect principal de activitate cultivarea cerealelor , impozitat cu norma de venit, depune declaratia unica?
Ce declaratii trebuie sa depuna daca nu declaratia unica?
Va multumesc.
george-neagu, moderator
La dumneavoastra este vorba nu de impozitarea pe norma de venit clasica ci de impozitarea pe norma de venit agricola si vi se aplica prevederile din codul fiscal de la art. 103 la art. 107.
Da, depuneti declaratia unica completand doar la partea referitoare la 2019 si urmariti sa selectati veniturile din activități agricole.
Vedeti la cei de la finantele din judetul dumneavoastra care sunt normele de venit agricol pentru 2019.