Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta medic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta medic

exista un tipizat ptr adeverinta medic?am inteles ca ar fi aparut unul in 2009.este adevarat?
Pentru ce va este necesara adeverinta?
Fiti mai explicit, nu se intelege din context la ce va referiti.
Cu siguranta este vorba de adeverinta pentru medicul de familie

Date societate

Adeverinta
nr_____/data______

Prin prezenta se certifica faptul ca dnul/dna ___________are calitatea de salariat incepand din data de ___________________si i s-a retinut si virat lunar contributia pentru asigurarile sociale de sanatate, potrivit Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare in contul RO12 TREZ 7065 502X XXXX XXXX Trezoreria bugetului asig. de stat si fd. special.

Prezenta adeverinta are o perioada de valabilitate de 3 luni de la data emiterii.

Salariata / salariatul figureaza cu urmatoarele persoane in intrtinere (se trece munele si CNP-ul)

Sub sanctiunile aplicate faptei de fals in acte publice, declar ca datele din adeverinta sunt corecte si complete.

Director,
_______________________

multumesc ptr raspunsuri. Dar nu este nevoie sa trec si cate zile de concediu medical a avut?
Unii medici solicita si numarul de zile de concediu medical acordat pe anul in curs / ultimele 12 luni.
Nu strica sa le treceti.
prevederea legala este : Ordin nr. 903/2007 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat

Denumirea angajatorului .....................................................
Cod fiscal (CUI/CNP angajator/persoana fizica) ..............................
Nr. de inregistrare la registrul comertului .................................

ADEVERINTA

Prin prezenta se certifica faptul ca domnul/doamna ........................., CNP ........................, act de identitate ...... seria ..... nr. ........, eliberat de .................. la data de ................, cu domiciliul in ........................................., str. ................................ nr. ..., bl ..., ap ..., sectorul/judetul ............................., are calitatea de salariat si i s-a retinut si virat lunar contributia pentru asigurarile sociale de sanatate, potrivit Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare.
Persoana mai sus mentionata figureaza in evidentele noastre cu urmatorii coasigurati (sot/sotie, parinti, aflati in intretinere):
1. Nume, prenume, ........................ CNP ..............................
2. Nume, prenume, ........................ CNP ..............................
3. Nume, prenume, ........................ CNP ..............................
Prezenta adeverinta are o perioada de valabilitate de 3 luni de la data emiterii.
Sub sanctiunile aplicate faptei de fals in acte publice, declar ca datele din adeverinta sunt corecte si complete.

Reprezentant legal"