Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... ANAF mi-a radiat firma pentru că nu am prelungit ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

ANAF mi-a radiat firma pentru că nu am prelungit sediul social, iar eu am emis o factură fără să știu acest lucru. Acum clientul îmi face plângere pentru fals. La ce pot să mă aștept?

buna dimineata, ma confrunt cu o problema la care nu ma asteptam
Firma mea a fost radiata de Anaf pe considerentul ca contractul de sediu social nu a fost prelungit , eu nu am stiut deoarece nu mai aveam contract cu sediul social, deci nu am mai primit hartii de la anaf, tin sa precizez ca am fost plecat in afara tari in acest timp.
cand am venit din afara am emis o factura de prestari servicii si un contract catre un client, eu fara sa stiu ca firma este radiata. clientul imi face plangere pentru fals,(spune ca a fost pacalit de mine) ce pot face? de fapt la ce sa ma astept? voi face inchisoare? MA POATE AJUTA CINEVA CU UN SFAT? va multumesc
Manuela Rășină, administrator
Ar ajuta sa lamuriti daca societatea a fost dizolvata sau radiata.
In orice caz, chiar si dupa dizolvare, societatea nu mai putea presta servicii, ci doar sa incheie acte pentru lichidare.
In situatia asta actele incheiate sunt nule.
Nu cred ca se pune problema de infractiunea de fals.

Sper sa va fie de folos informatiile.
Multumesc de raspuns. Da ,firma este radiata
Serviciile cuprinse in factura au fost prestate efectiv?
Au fost incheiate procese verbale?
Serviciile au fost prestate,dar nu sa mai incheiat un proces verbal la predarea lucrari, precum ca sa predat lucrarea finalzata. DAR AM FACUT POZE, VIDEO ca de fiecare data cand am terminat o lucrare
Adunati toate documentele si faceti un dosar, incusiv poze si video.
Apoi discutati si cu un avocat cu experienta in drept penal, nu pe forum, caci vor trebui vazute documentele dumneavoastra.
In principiu, pana nu va citeaza politia cu aveti ce altceva sa faceti, decat un minim de pregatire.