Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere penala impotriva unei societati pentru fals ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere penala impotriva unei societati pentru fals in inscrisuri si uz de fals

Am efectuat o plangere penala impotriva societatii pentru fals in inscrisuri si uz de fals.
Societatea avea 4 angajati. Expertiza tehnica a consemnat ca semnatura mea este imitata dar
nu a putut stabilii daca vreuna din cele doua persoane interesate in cauza – administratorul si secretara,
au efectuat falsul. Expertiza s-a efectuat la doua inscrisuri din peste 30. Solutia NUP.
A doua plangere respinsa. Judecatoria a admis plangerea mea si a trimis cauza la procuror
in vederea urmaririi penale fata de faptuitor, societatea. Solutia data de procuror, este NUP,
disjungerea cauzei si cercetarea AN. A doua plangere respinsa. Administratorul a depus un inscris
la Parchet din care rezulta ca firma a fost dizolvata la cerere si nu se urmeaza procedura de lichidare,
activele au fost preluate de asociati (administrator + sotia), practic a deschis alta firma cu aceeasi activitate,
acelasi personal, aceeasi baza materiala, in aceleasi locatii. Administratorul sustine ca firma nu mai exista
iar plangerile penale privind falsul si uzul de fals sunt simple hartii.. In anul 2011 societatea a fost reprezentata
in fata Judecatoriei de avocat, desi aceasta este radiata din 09.2010. In faza cercetarilor de la Parchet 2011 si 2012,
administratorul si secretara au fost audiati, desi societatea era dizolvata. Parchetul consemneaza ca
societatea a fost dizolvata dar NUPul este dat impotriva administratorului si secretarei pe motiv ca nu exista latura obiectiva.
Am solicitat personal prin doua adrese Serviciului Public Comunitar , Regim Permise aceasta dovada, fara raspuns.
Falsul este efectuat asupra fiselor de scolarizare a cursantilor care au sau nu efectuat pregatirea practica.
Din cercetarile mele am inteles ca chiar daca societatea a fost dizolvata in timpul cercetarii penale
raspunderea administratorilor si asociatilor subzista si in aceasta situatie.
Ce pot sa fac, care sunt articolele de lege pe care sa-mi apar plangerea…?
Daca societatea este radiata , asta inseamna ca ea nu mai exista deci nu mai puteti depune plangere penala impotriva societatii. La momentul respectiv, cand ati depus plangerea impotriva angajatilor ei, trebuia sa faceti plangere si impotriva societatii. Vad ca stiindu-se vinovata, societatea s-a grabit cu dizolvarea.
O solutie ar fi daca de la Registrul comertului ati obtine informatia ca, noua societate ar fi preluat patrimoniul, drepturile si obligatiile vechii societati si evident, care sunt intinderile acesteia.
Alta solutie ar fi sa actionati pe cale civila( daca mai sunteti in termen) anularea actelor constatate ca false.Consultati un avocat.
Silvia Renate Mihai , Avocat
Societatea a fost radiata la un an dupa efectuarea pangerii. Administratorul si sotia au dizolvat societatea " activele vor fi preluate de cei doi asociati si nu se urmeaza procedura de lichidare" Plangerea a fost facuta impotriva societatii, pentru ca nu stiam cine a efectuat falsul. Adminsitratorul a devenit "parte interesata" in proces la cererea lui. In aceasta situatie, instanta de judecata actuala a retinut si cererea de interventie de la acea vreme. Prima solutia a instantei de judecata imi este favorabila dar parchetul nu o pune in aplicare - "a trimis cauza la procuror în vederea începerii urmării penale faţă de făptuitoarea ".