Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot dovedii ca procurorul de caz a scris falsuri si ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot dovedii ca procurorul de caz a scris falsuri si neadevaruri in Ordonanta de Calsare cu NUP ! Poate fii acuzat de favorizarea faptuitorului si fals intelectual ori alte fapte penale ?

Buna ziua, doresc a va cere ajutorul cu un sfat.
Procurorul si politistul care sau ocupat de un dosar penal clasat cu NUP, au scris in ordonanta de clasare , referatul de clasare, fapte neadevarate ca fiind adevarate, Au ignorat dovezile depuse la dosar si aici ma refer la acte oficiale, legi si decrete. Mai mult decat atat am constatat faptul ca, in timpul cercetariilor penale sa vandut cu acte false un teren care era in litigiu eu afland dupa circa 1 an de zile.

,, Buna ziua, doresc a va cere ajutorul cu un sfat.
Procurorul si politistul care sau ocupat de un dosar penal clasat cu NUP, au scris in ordonanta de clasare , referatul de clasare, fapte neadevarate ca fiind adevarate, Au ignorat dovezile depuse la dosar si aici ma refer la acte oficiale, legi si decrete. Mai mult decat atat am constatat faptul ca, in timpul cercetariilor penale s-a vandut cu acte false un teren care era in litigiu eu afland dupa circa 1 an de zile de la clasarea cauzei.
Ulterior clasarii cauzei am intrat in posesia dovezilor care arata clar: Vanzarea terenului cu acte false.
A intrat in posesia altor inscrisuri oficiale, probe care dovedesc faptul ca procurorul, politistul au mintit in ordonanta de clasare cu nup.
Spre exemplu procurorul scrie in ordonanta de clasare faptul ca; Invinuitul detinea in mod legal o suprafata de teren de 5000 mp. Dar din registrele agricole ale invinuitului rezulta ca acesta detinea 250 mp curte si gradina si 1500 mp.lot in folosinta.
Ce este mai suspect ca vanzarea sa facut cu acte false chiar in timpul cercetarilor penale iar politia si parchetul nu stia nimic.
Cu riscul ca voi fii apostrofat si injurat de unii, indrasnesc a va intreba, daca poate fii invinuit procurorul de ceva ?
De ce fapte poate fii invinuit procurorul care in ciuda probelor (acte oficiale) legi si decrete el a intos totul in favoarea faptuitorilor.
Cu multumiri anticipate,,
soparla62, utilizator
Plângerea împotriva măsurilor şi actelor de urmărire penală
Art. 339

Plângerea împotriva actelor procurorului

(1) Plângerea împotriva măsurilor luate sau a actelor efectuate de procuror ori efectuate pe baza dispoziţiilor date de acesta se rezolvă de prim-procurorul parchetului sau, după caz, de procurorul general al parchetului de pe lângă curtea de apel ori de procurorul şef de secţie al parchetului.

(4) În cazul soluţiilor de clasare ori de renunţare la urmărire, plângerea se face în termen de 20 de zile de la comunicarea copiei actului prin care s-a dispus soluţia.

Antik a scris:

Plângerea împotriva măsurilor şi actelor de urmărire penală
Art. 339

Plângerea împotriva actelor procurorului

(1) Plângerea împotriva măsurilor luate sau a actelor efectuate de procuror ori efectuate pe baza dispoziţiilor date de acesta se rezolvă de prim-procurorul parchetului sau, după caz, de procurorul general al parchetului de pe lângă curtea de apel ori de procurorul şef de secţie al parchetului.

(4) În cazul soluţiilor de clasare ori de renunţare la urmărire, plângerea se face în termen de 20 de zile de la comunicarea copiei actului prin care s-a dispus soluţia.

Procuroul ierarhic superior mi-a respins plangerea impotriva ordonantei de clasare. Parchet mic sunt decat 3 procurori dintre care unul prim-procuror. Totul este o serparie o cloaca care apara infractorii ! Localitate mica mai toti neamuri. Eu locuiest la cateva sute de km distanta.

Plângerea împotriva măsurilor şi actelor de urmărire penală
Art. 339

Plângerea împotriva actelor procurorului

(1) Plângerea împotriva măsurilor luate sau a actelor efectuate de procuror ori efectuate pe baza dispoziţiilor date de acesta se rezolvă de prim-procurorul parchetului sau, după caz, de procurorul general al parchetului de pe lângă curtea de apel ori de procurorul şef de secţie al parchetului.

(4) În cazul soluţiilor de clasare ori de renunţare la urmărire, plângerea se face în termen de 20 de zile de la comunicarea copiei actului prin care s-a dispus soluţia.
Sau dus de mult alea 20 zile pentru art.339 .... eu acum de curand am descoperit vanzarea cu acte false. Ma bate gandul sai fac plangere penala procurorului bla noua sectia din parchetul general pt. Ascunderea probelor, interpretarea lor contrar legilor si favorizarea faptuitorului

Sebastian Simon a scris:

Plângerea împotriva măsurilor şi actelor de urmărire penală
Art. 339

Plângerea împotriva actelor procurorului

(1) Plângerea împotriva măsurilor luate sau a actelor efectuate de procuror ori efectuate pe baza dispoziţiilor date de acesta se rezolvă de prim-procurorul parchetului sau, după caz, de procurorul general al parchetului de pe lângă curtea de apel ori de procurorul şef de secţie al parchetului.

(4) În cazul soluţiilor de clasare ori de renunţare la urmărire, plângerea se face în termen de 20 de zile de la comunicarea copiei actului prin care s-a dispus soluţia.

Nu puteți acuza un procuror de aceste infracțiuni doar pentru ca a dat o soluție de clasare. Procurorii sunt liberi sa gândească și sa interpreteze situația juridică cum vor ei. Chiar și dacă greșesc și e neplăcut ca sunt lipsiți de imparțialitate. Sigur ca părțile din dosar pot ataca actele unui procuror la judecător, după cum o arata colegii mei mai sus.

Dacă a expirat termenul ați ratat calea de atac. Nu puteți acoperi tardividatea cu plângeri penale.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj