Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Bursele de doctorat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Bursele de doctorat

Buna ziua !
Fica mea a obtinut in 2018 o bursa de doctorat in SUA.
In ce conditii este aplicabila scutirea de plata taxelor si impozitelor in Romania, atata timp cat intre Romania si SUA este valabila inca din 1975 ( verificat la ANAF ) o Conventie de evitare a dublei impuneri. Mentionez faptul ca statul american New York, unde este doctoranda, a notificat-o ca trebuie sa plateasca impozit pe venit la ei deoarece nu au gasit-o cu domiciliul stabil in ultimii ani in Romania... Referitor la acest aspect pot dovedi ca am platit asigurarea de sanatate in Romania in perioada 2015-2018 pentru ca fica mea sa poata beneficia de Cardul european de sanatate, pe aceasta perioada ea fiind studenta in Germania.
Cum trebuie sa procedez pentru a o inregistra cu rezidenta fiscala in Romania, in cazul in care poate fi scutita de plata taxelor si impozitelor pe veniturile obtinute din bursa de doctorat?
Multumesc !
viochi, utilizator