Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Răspunde Președintele asociației pentru nechemarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Răspunde Președintele asociației pentru nechemarea în judecată a unui restanțier căruia penalizările i s-au prescris?

Ne confruntam cu o situatie in care un vecin a avut restante mari la intretinere , acesta acumuland suma de 5700 lei penalizari . Cu debitul intretinerii este la zi , dar cu penalitatile nu , ba mai mult acesta a afirmat ca deschide o actiune in instanta pentru prescrierea penalitatilor . In cazul in care acesta castiga , Presedinta de asociatie poate fi acuzata de rea vointa sau alte cauze pentru neinceperea recuperarii acestor bani ? Va multumesc !
Manuela Rășină, administrator
In primul rand s-a gresit atunci cand i s-au incasat cote de intretinere restante fara penalizarile aferente. Datoriile se incaseaza in ordine cronologica.
Nu are de ce sa inceapa el actiune pentru prescrierea penalizarilor pentru ca daca asociatia nu a facut nimic pentru incasarea lor la timp, se poate sa fie considerate perimate.
In legea veche se zicea ca asociatia poate face demersuri pentru recperare datorii, in legea 196 este obligatoriu sa faca asta.
Este in culpa cel care a perceput sumele lunar depuse de restantier si care nu a respectat si aplicat dispozitiile referitoare la ordinea de stinegre a datoriilor care prevad fara exceptie ca se stinge debitul cel mai vechi concomitent cu penalitatile aferente
Nu presedintele de asociatie este in culpa in acesta speta ci persoana care a inteles in mod gresit sa inregsitreze platile partiale
Poate fi facut responsabil inclusiv cenzorul/comisia de cenzori care detin atributia sa verifice si sa vizeze lunar sau ori de cate ori este necesar documentele asociatiei de proprietari
Intreb si eu :
- De ce presedintele nu este si el in culpa ? pai cand semneaza listele de plata si alte documente nu ii sare in ochi aceasta situatie si din curiozitate sa intrebe ce si cum ? hai sa fim seriosi , are o mare culpa si ma intreb de ce ocupa respectiva functie ; doar sa primeasca niste bani ! pai raspunderea unde este si de ce a fost ales , pentru ca se zice ca ar fi un om de incredere .
In parte este de inteles frustrarea dv dar trebuie sa intelegeti ca responsabilitatea de presedinte de asociatie poate sa fie exercitata provizoriu de persoane cu sau fara pregatire
Sunt multe asociatii de proprietari in care din varii motive ,dispute intre locatari,probleme in asociatie,etc locatarii sunt reticenti sa se implice in activitatea asociatiei de proprietari si in final ,ca sa mearga treaba in asociatie sunt alese in echipa manageriala persoane cu mai multa sau mai putina capacitate profesionala,si interes
Din punct de vedere profesional,obligativitatea verificarii lunare a activitatii si documentelor asociatiei de proprietari-inclusiv vizarea pentru legalitate a listelor de intretinere revine in principal cenzorului/comisiei de cenzori
Restul semnatarilor comitet executiv,presedinte ,concret semneaza ca primarul ,nu este obligatoriu ca acestia sa detina pregatire financiar contabila,sa stie sa verifice documentele,etc
realitatea demonstreaza ca in multe asociatii de proprietari,participantii la adunarea generala aleg sa le fie reprezentate si aparate interesele de catre persoane care pe parcursul mandatului dovedesc total dezinteres fata de problemele locatarilor si ale asociatiei de proprietari avand unic interes cel pecuniar
Sunt multe asociatii unde astfel de presedinti pe dezinteresul locatarilor isi asigura lunar sume pentru carere nu achita obligatii catre stat si nici nu dau in branci pentru locatarii contribuabili si mai rau nici nu accepta sa fie schimbati din functie
ynocentta, utilizator

eugarizan a scris:

Intreb si eu :
- De ce presedintele nu este si el in culpa ? pai cand semneaza listele de plata si alte documente nu ii sare in ochi aceasta situatie si din curiozitate sa intrebe ce si cum ? hai sa fim seriosi , are o mare culpa si ma intreb de ce ocupa respectiva functie ; doar sa primeasca niste bani ! pai raspunderea unde este si de ce a fost ales , pentru ca se zice ca ar fi un om de incredere .

Presedintele nu este in culpa, pentru ca nu el raspunde de bani.
De bani, se ocupa administratorul Asociatiei de Proprietari.

Este ca si cum ati da vina pe Presedintele Romaniei, ca nu aloca bani pentru autostrazi in Romania. Cand de fapt, primul ministru e de vina.

Dar daca vreti, il scoatem vinovat pe presedintele dvs si de faptul ca nu scade pretul la benzina in Ro.
Ce, e, nu vede cat e litru la pompa ?!

:D
Quartila, utilizator