Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... PFA
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

PFA

Buna ziua,
Sunt atestat ca administrator,functionez ca PFA, si am o intrebare:
- Conform legii,stiu ca lista de plata trebuie semnata conform legii de Presedinte,Cenzor,Administrator. In cazul unui contract incheiat intre As.Propr. si PFA,aceasta lista mai trebuie semnata de cei doi(Presedinte,Cenzor),in conditiile in care eu, ca PFA, imi asum responsabilitatea corectitudinii, intocmirii acestei liste si a modului de a gestiona contabilitatea Asociatiei?
Va multumesc.
cenzorul raspunde ptr corectitudinea listelor si presedintele avizeaza , administratorul indiferent de reletiile de munca semneaza in calitate de persoana ca intocmeste listele ,
listele, indiferent de forma de angajare a administratorului ,se semneaza de, administrator cenzor, presedinte
Reprezentantii asociatiei de propruietari au fiecare raspunderea individuala in cadrul asociatiei de proprietari
Indiferent de statutul administartorului de imobil-persoana fizica sau juridica,normele in vigoare prevad obligatia ca documentele asociatiei de proprietari inclusiv listele d eintretinere sa fie verificate si vizate pentru legalitate de catre cenzor/comisia de cenzori
Presedintele de asociatie in calitate de reprezentant legal al asociatiei de proprietari are obligatia sa verifice ,sa semneze si sa aplice stampila pe listele de intretinere lunara
Multumesc, toti aveti dreptate.
Dar ce ne facem in situatia cand un presedinte are, probabil doar 8 clase,iar noi cu o anumita pregatire,si nu vreau sa fiu rautacios, suntem supusi unei verificari din partea lor. Stiu, legea nu prevede asa ceva, dar stau si ma intreb daca e corect din pct de vedere al pregatirii profesionale pe care o avem.
Va multumesc tuturor pentru mesaje.
Pregatirea dvs. profesionala nu are nimic in comun cu pregatire conducerii as. prop.
Dvs. aveti datoria sa le atrageti atentia asupra greselilor pe care le fac. Ii indrumati. Daca vor sa asculte - bine, daca nu vor, mai bine va retrageti...
Succes!
sniperm a scris:

nu vreau sa fiu rautacios, suntem supusi unei verificari din partea lor.

Dispozitiile care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari nu conditioneaza exercitarea responsabilitatilor aferente functiei de presedinte de asociatie de detinerea de pregatire profesionala
Presedintele de asociatie in calitatea de reprezentant legal al asociatiei de proprietari -indiferent de pregatirea profesionala ,conform dispozitii in vigoare exercita atributii in reprezentarea si apararea intereselor asociatiei si a membrilor proprietari in raport si fata de terti -inclusiv in instanta de judecata-chiar daca nu detine studi de specialitate juridica
Presedintele de asociatie verifica si semneaza listtele lunare de intretinere,supervizand activitatea administratorului care a intocmit listele,a cenzorului care a verificat si vizat pentru legalitate
Dar ce ne facem in situatia cand un presedinte are, probabil doar 8 clase,

Intrebarea poate fi apreciata discriminatorie
In fapt,dv ca si administrator de imobil ati acceptat sa va angajati la o entitate juridica reprezentata de catre un presedinte care nu detine nici atestat si poate nici bacalaureat-dar a obtinut votul participantilor la adunarea generala pentru a fi ales in functia de presedinte de asociatie
Daca intampinati neajunsuri in relatiile cu presedintele de asociatie,fie nu stapaniti intreaga paleta de calitati pentru va exercita responsabilitatile in conditii vitrege,fie deja exista o stare cronica de animozitate care de regula conduce la indepartarea uneia dintre parti
Daca apreciati ca presedintele de asociatie nu se ridica la nivelul pregatirii dv profesionale,nu va obliga nimeni sa continuati sa prestati servicii ,puteti sa solicitati rezilierea CIM