avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Comunicare Hotarare Civila cu continut eronat - cum se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Comunicare Hotarare Civila cu continut eronat - cum se poate corecta ?

Buna seara,

Azi am primit, in calitate de reclamant, Comunicarea Hotararii Civile in urma caruia a fost admis divortul si s-a dispus disjungerea cererii de partajare a bunurilor comune, ca urmare a depunerii cererii de intampinare si cererii reconventionale de catre parat.
Problema este ca in cererea de intampinare si in cea reconventionala paratul a cerut doar masina sa i se atribuie in natura, nu si imobilul (apartamentul) - a ramas un exemplar al acestei cereri si in instanta, un exemplar il am si eu.
Cum pot indrepta aceasta greseala de redactare a Hotararii Civile...dat fiind faptul ca s-a gresit la redactare...prima infatisare pentru
partajul bunurilor comune o am pe 11.12.2009...pot contesta acum aceasta Hotarare...sau o contest/aduc la cunostinta greseala redactarii atunci...pe 11.12.2009 ?

Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 18 Noiembrie 2009
loanabelciu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 11:22, 20 Noiembrie 2009
Daca mai suntei in termen declarati apel impotriva acestei hotariri
Buna ziua,

Am vorbit cu avocatul meu si mi-a zis ca atata timp cat dosarul de divort s-a disjuns (separat) si exista acum un nou dosar nu mai este nevoie sa facem nimic.
Noul dosar se va judeca cu probele aduse si tinandu-se cont de ceea ce a cerut paratul in cererea de intampinare si in cea reconventionala.
Am fost indrumata corect, este bine asa ?...sau chiar se impune sa declar apel impotriva acestei hotariri ?

Multumesc.
Avocatul dvs. v-a sfatuit corect.
Dvs. stiti ce doriti sa obtineti in urma partajului, iar avocatul stie daca si cum puteti obtine ca doriti.
MULT SUCCES!
Sigur , mijloacele de proba deja administrate sunt valabile , chiar daca s-a dispus disjungerea actiunii de partaj de cea de divort.
loanabelciu a scris:

Buna seara,

Azi am primit, in calitate de reclamant, Comunicarea Hotararii Civile in urma caruia a fost admis divortul si s-a dispus disjungerea cererii de partajare a bunurilor comune, ca urmare a depunerii cererii de intampinare si cererii reconventionale de catre parat.
Problema este ca in cererea de intampinare si in cea reconventionala paratul a cerut doar masina sa i se atribuie in natura, nu si imobilul (apartamentul) - a ramas un exemplar al acestei cereri si in instanta, un exemplar il am si eu.
Cum pot indrepta aceasta greseala de redactare a Hotararii Civile...dat fiind faptul ca s-a gresit la redactare...prima infatisare pentru
partajul bunurilor comune o am pe 11.12.2009...pot contesta acum aceasta Hotarare...sau o contest/aduc la cunostinta greseala redactarii atunci...pe 11.12.2009 ?

Multumesc.


Nu va afecteaza aceasta mentiune eronata in procesul de partaj.
Pentru linistea dvs. puteti face o cerere de indreptare a erorii materiale.:)

Alte discuții în legătură

Comunicare hotarare civila cu continut eronat - cum se poate corecta ? loanabelciu loanabelciu Buna seara, Azi am primit, in calitate de reclamant, Comunicarea Hotararii Civile in urma caruia a fost admis divortul si s-a dispus disjungerea cererii de ... (vezi toată discuția)
Hotarare de divort ambigua. trebuie apel? micheller micheller In hotarare, instanta pe de o parte disjunge judecarea partajului de divort, dar pe de alta parte, admite cererea reconventionala a paratului, in care solicita ... (vezi toată discuția)
Partaj sau actiune in constatare? liliana szilagy liliana szilagy X a divortat de sotia sa, divortul pronuntandu-se in luna ianuarie 2009. Divortul s-a pronuntat prin acordul partilor, dar in cadrul actiunii de divort nu a ... (vezi toată discuția)