Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... incalcarea pedepsei cu suspendare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

incalcarea pedepsei cu suspendare

Sotul meu a avut suspendare pentru furt 2 cu 4 ani care se termina in noiembrie 2017...In octombrie 2017 a savarsit infractiune de contrabanda cu tigari a incalcat suspendarea nefind faptele de acelasi fel?ce se poate intampla ?
Se revoca suspendarea si se cumuleaza aritmetic pedeapsa de 2 ani cu ce o sa primeasca acum, doar ca obligatoriu cu executare.
sotul meu e sero pozitiv in stadiu C3 si nu cred ca ar rezista din punct de vedere medical....nu exist nici o sansa sa primesca la pedeapsa cu contrabanda o amenda penala sau altceva?
In cazul contrabandei este vorba de o pedeapsa cuprinsa intre 2 -7 ani, daca se retine ca fapta a fost savarsita de 2 sau mai multe persoane impreuna, pedeapsa este 5-15 ani, nu exista posibilitatea unei pedepse cu amenda.
Nu a fost arestat preventiv in nici una dintre cauze? sau arestat la domiciliu? i se mai deducea din pedeapsa...
Altfel, doar sa fie achitat pt fapta asta, alta varianta nu exista.

danyaugustin2008 a scris:

sotul meu e sero pozitiv in stadiu C3 si nu cred ca ar rezista din punct de vedere medical....nu exist nici o sansa sa primesca la pedeapsa cu contrabanda o amenda penala sau altceva?

Nu a avut decat control judiciar 4 luni,acum sa vedem ce o sa decida instanta.El nu avut sa faca contrabanta a gasit sa ia mai multe la un pret mai mic din obor si vruia sa le dea la munca si prostia e ca avandut 3 cartuse in drumul taberei unde a fost prins si abcizele sunt platite si nici nu a stiut ca a vinde tigari e un caz penel acum totul ramane la decizia instantei. Poate cum a-ti spus dumneavoastra il achita
danyaugustin2008, utilizator