Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie limita de varsta

Buna ziua. Sunt nascuta in 09.03.1958. In urma cu 2 ani am iesit la pensie anticipata fara penalizare dupa 39 ani de munca. Anul acesta, la implinirea varstei de 61 de ani (varsta standard de pensionare) mi se va emite din oficiu decizia de pensionare pt. limita de varsta, sau trebuie sa ma adresez Casei Judetene de Pensii cu o cerere pt. emiterea acesteia? Multumesc.
Legea spune ca trecerea se face din oficiu.
O atentionare a casei locale nu strica.
Multumesc