Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna ziua!
Eu lucrez in strainatate ( am firma mea de curățenie pf) ! Nu am contribuit niciodată într-un pentru sistemul de pensii si as vrea sa încep sa cotizez cât mai repede posibil si sa plătesc in retroactiv pe câțiva ani !
Este posibil acest lucru ? Ma încurca faptul ca eu voi mai lucra 2 ani in strainatate ? Pot începe sa cotizez deja in România sau nu este indicat cât timp lucrez in alta țara ?
Mulțumesc anticipat
Românii mai pot cumpăra vechime în muncă, pentru ieșirea la pensie, și în 2019?
www.avocatnet.ro/articol_502...