Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Care e varianta potrivita, pfa sau alta forma
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Care e varianta potrivita, pfa sau alta forma

Bun ziua,
In calitate de artist plastic, cu realizari venituri care rezulta din vanzari tablouri, diverse creatii, participari la expozitii, dar care nu se realizeaza lunar. Care este forma cea mai potrivita de autorizare, Pfa sau alta forma ?
george-neagu, moderator
Veti depune la finante (impreuna cu o copie a unui act care sa dovedeasca calitatea de artist plastic) formularul 070 - se completează și se depune de către persoanele fizice române sau străine care desfășoară activități economice în mod independent sau exercită profesii libere, în conformitate cu prevederile legale.
Apoi, folosind doar internetul de pe adresa personala de pe spatiul privat virtual, depuneti declaratia unica cu venitul brut anual incasat estimat si cheltuielile deductibile anuale platite pentru 2019. Va rezulta un venit net asupra caruia veti aplica impozitul pe venit de 10%.
Atunci nu se infiinteaza sub forma PFA?
Revin cu alt aspect, pentru tablourile, picturile contemporane, personale, ( nu cele de patrimoniu), cine inctomeste-realizeaza certificatele de autenticitate?
Nu sub forma de pfa. Despre certificatele de autenticitate la picturile contemporane trebuie sa intrebati la acei care sunt trict in materie.
Mersi mult. O zi faina !