avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul indemnizație concediu prenatal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul indemnizație concediu prenatal

Care este valoarea indemnizației concediului prenatal la un salariu brut de 4000lei? Precizez că nu am avut concediu medical in ultimele 6 luni.
Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 21:35, 19 Februarie 2019
Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare (inclusiv indemnizatii CM)
- se aduna numarul de zile lucratoare din cele 6 luni in care a lucrat sau a avut CM (zilele lucratoare din luna, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)

In cazul dvs. calculul se face astfel:
- total venituri 6 luni anterioare = 4000 x 6 = 24000
- total zile lucratoare 6 luni anterioare = 20 ian + 19 dec + 21 noi + 23 oct + 20 sep + 22 aug = 125
- media zilnica = 24000 : 125 = 192,00
Aceasta medie ramane constanta pe intreaga durata a concediului medical cod 08.

indemnizatie CM = media lunara x nr.zile lucratoare incluse in perioada de CM
Din indemnizatie se retine doar CAS 25%. Nu se retine CASS 10% si nici impozit 10%.
Am înțeles corect?
Daca de exemplu aș vrea să calculez pentru luna ianuarie 2019 ar fi 192*20*0,85-25%=2448lei
Va mulțumesc!

ana-cer a scris:

Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare (inclusiv indemnizatii CM)
- se aduna numarul de zile lucratoare din cele 6 luni in care a lucrat sau a avut CM (zilele lucratoare din luna, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)

In cazul dvs. calculul se face astfel:
- total venituri 6 luni anterioare = 4000 x 6 = 24000
- total zile lucratoare 6 luni anterioare = 20 ian + 19 dec + 21 noi + 23 oct + 20 sep + 22 aug = 125
- media zilnica = 24000 : 125 = 192,00
Aceasta medie ramane constanta pe intreaga durata a concediului medical cod 08.

indemnizatie CM = media lunara x nr.zile lucratoare incluse in perioada de CM
Din indemnizatie se retine doar CAS 25%. Nu se retine CASS 10% si nici impozit 10%.


Ati inteles bine, doar ca media zilnica se calculeaza in luna in care ati inceput concediul medical si se pastreaza pe intreaga durata a acestuia.
Daca ati inceput concediul de maternitate in ianuarie, atunci media se calculeaza cu datele aferente lunilor august - decembrie 2018.
Eu v-am dat calculul pentru concediul inceput in luna februarie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie concediu prenatal harnica harnica Buna ziua Sunt in concediu prenatal din 1 ianurie 2017. Pe statul de plata apare suma de 898 RON pe care trebuie sa o primesc de la angajator. Precizez ca ... (vezi toată discuția)
Prenatal si postnatal elizaelena1994 elizaelena1994 Buna ziua. Imi puteti explica, va rog, cum se calculeaza prenatalul si postnatalul ? Pe CM scrie 85%, insa mi s a calculat la 75% ( cu salariul minim pe ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical Mirela george Mirela george Buna ziua Daca pe o lună de zile am concediu medical 10 zile concediu medical cu cod 6.salariu minim de economie 1450 lei ce salariu ar trebui sa iau pe luna ... (vezi toată discuția)