Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident de circulație în mers spre înapoi: i-am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident de circulație în mers spre înapoi: i-am dat victimei 400 de lei ca să nu mă complic cu poliția, dar după 5 zile a mers la spital iar eu am rămas fără permis. Vă rog să-mi spuneți ce să fac, procurorul a refuzat să-mi dea dovada înlocuitoare

Buna,am o nelămurire și as dori sa știu cum se poate rezolva cazul acesta,sa încep cu începutul,eu sunt șofer de taxi,ma parcăm cu mașina de taxi in stația de taxiuri,când am dat cu spatele(mașina având senzori de parcare și camera masalier)m-am asigurat sa efectuez manevra in oglinzi etc am mers 5-10cm MAX și am auzit o bubuitura mica,m-am dat jos repede din mașina și am văzut in spatele Masinei un om pe jos,l-am ridicat mi-a spus ca îl doare piciorul...l-am întrebat ce facem cum facem?daca vrea sa chem poliția,el mi-a cerut 1000 de lei,eu i-am spus ca nu am doar 100lei ,el a spus ca nu-i animal și ca ii trebe măcar 500lei,eu i-am spus ca pot săi ofer 400lei,el a fost de acord și am fost și eu,ca sa nu ma complic sa chem poliția etc....după 5 zile a mers la spital sa declare ca îl doare umărul.Pe loc mi-a fost luat permisul pentru vătămare corporală și fuga de la locul accidentului.tiganul a primit de la medicul legist 21 de zile de îngrijire medicală,el și-a retras plângerea penală de la poliție dar dorește săi dau asigurarea mașini,el apelând la ceva firma de recuperări bani prin asigurări.eu ce pot sa fac să-mi recuperez permisul inapoi deoarece aceasta este meseria mea prin care imi câștig ,,pâinea”.Am fost să-mi depun cerere sa mi se dea dovada la procuror sa pot conduce,dar mi-a fost refuzata,va rog să-mi Spune-ți cum sa fac și ce sa fac,V-am spus povestea pe scurt ,va rog sa ma ajutati
Manuela Rășină, administrator
În astfel de situații permisul de conducere se reține pentru comiterea infracțiunii de „Părăsirea locului accidentului, fără încuviințarea poliției sau a procurorului...„. Până la soluționarea dosarului penal se eliberează o dovadă înlocuitoare a permisului de conducere fără drept de circulație. Singura posibilitate de a obține cât mai repede permisul de conducere este aceea de soluționare cât mai urgentă a dosarului penal, cu o soluție de netrimitere în judecată și în sensul acesta este recomandat să cooperați cu polițistul judiciar care efectuează ancheta în așa fel încât să nu contribuiți la multiplele cauze care pot conduce la întârzierea soluției. Pentru urgentarea soluționării aveți dreptul să vă adresați fie în cadrul unei audiențe, fi în scris, procurorului care supraveghează cercetarea, singurul în măsură să de dispoziții în acest sens polițistului de caz.
Am înțeles,dar dacă ii povestesc la procuror cu amănunt ce sa întâmplat,cam la fel ce am scris aici(doar ca aici a fost pe scurt)ce pedeapsa poate să-mi dea?in plus azi am aflat ca țiganul a mai făcut o faza asemănătoare cu un conducator auto?multumesc
Din descrierea dvs par sa fie intrunite elementele de tipicitate ale infractiunii de parasire a locului accidentului. Sa nu va mirati daca veti fi trimis in judecata si condamnat.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Bun,dar procurorul de ce sa fiu condamnat?doar pentru atâta?doar nu e crima,și pe deasupra țiganul e un sarlatan....eu am fost de buna credință și i-am dat bani și a fost de acord,logic nu?nu am șanse sa se claseseze dosarul?
S.daniel, utilizator
Nu am spus ca veti fi condamnat pentru crima, ci pentru infractiunea prevazuta si pedepsita de art. 338 alin.1 c.p. Fapta dvs aici se incadreaza.
Pentru a se dispune clasarea trebuie sa existe unul din cazurile care împiedică punerea în mişcare şi exercitarea acţiunii penale sau una din cauzele de excludere a infractiunii prev. la alin. 3, ceea ce din descrierea dvs nu pare sa existe.
Trebuia sa anuntati politia si dupa sa va intelegeti patrimonial cu victima daca asa considerati dvs.

ART. 338
Părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ştergerea urmelor acestuia
(1) Părăsirea locului accidentului, fără încuviinţarea poliţiei sau a procurorului care efectuează cercetarea locului faptei, de către conducătorul vehiculului sau de către instructorul auto, aflat în procesul de instruire, ori de către examinatorul autorităţii competente, aflat în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, implicat într-un accident de circulaţie, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi fapta oricărei persoane de a modifica starea locului sau de a şterge urmele accidentului de circulaţie din care a rezultat uciderea sau vătămarea integrităţii corporale ori a sănătăţii uneia sau mai multor persoane, fără acordul echipei de cercetare la faţa locului.
(3) Nu constituie infracţiune părăsirea locului accidentului când:
a) în urma accidentului s-au produs doar pagube materiale;
b) conducătorul vehiculului, în lipsa altor mijloace de transport, transportă el însuşi persoanele rănite la cea mai apropiată unitate sanitară în măsură să acorde asistenţă medicală necesară şi la care a declarat datele personale de identitate şi numărul de înmatriculare sau înregistrare a vehiculului condus, consemnate într-un registru special, dacă se înapoiază imediat la locul accidentului;
c) conducătorul autovehiculului cu regim de circulaţie prioritară anunţă de îndată poliţia, iar după terminarea misiunii se prezintă la sediul unităţii de poliţie pe a cărei rază de competenţă s-a produs accidentul, în vederea întocmirii documentelor de constatare;
d) victima părăseşte locul faptei, iar conducătorul de vehicul anunţă imediat evenimentul la cea mai apropiată unitate de poliţie.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat