Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incompatibilitate sau conflict interese daca un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incompatibilitate sau conflict interese daca un salariat este membru la mai multe sindicate ! Sanctiuni ?

Daca o persoana doreste sa fie membru la mai multe sindicate este ceva ilegal penal, contraventional sau disciplinar ?
Conform dispozițiilor art.3 alin.4 din Legea 62/2011 , o persoană poate face parte, în același timp, numai dintr-o singură organizație sindicală la același angajator.

Sanctiuni nu exista mentionate in lege pentru asa ceva.