Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Exista temei legal ptr.continuare activitate pana la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Exista temei legal ptr.continuare activitate pana la primirea deciziei de pensionare?

Unui functionar public care solicita pensionarea anticipata (anticipatie de 3 ani si 6 luni ),i se solicita incheierea cartii de munca la depunerea dosarului de pensie si implicit inceterea raporturilor de munca .Va rog sa/mi spuneti daca se poate continua actvitatea pe acelasi post pana la primirea deciziei de pensionare,eventual cu contract de munca pe durata determinata sau nedeterminata ?
Totusi, un functionar public are raporturi de serviciu, nu raporturi de munca si este numit prin act administrativ, nu incheie un contract de munca. :)

Functionarul public isi continua activitatea in baza aceleasi decizii de numire in functie, pana la comunicarea deciziei de pensionare, potrivit art. 98, alin. (1), lit. d) din Legea nr. 188/1999: "Raportul de serviciu inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de (...) pensionare anticipata partiala."

Pensia va fi pusa in plata dupa prezentarea adeverintei din care rezulta incetarea calitatii de asigurat.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc!