Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Teren cu PUG si fara PUZ
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Teren cu PUG si fara PUZ

Bună ziua. Vreau sa achiziționez un teren intravilan care are doar PUG și nu are PUZ. Proprietarul e în curs de obținere certificat de urbanism de la primărie, în care, spune el, arata ca terenul este intravilan, se poate construi, etc. Se poate obține autorizatie de construcție doar cu PUG si certificatul acela de urbanism? Dacă nu, cat durează și cât costa sa obții PUZ? Va mulțumesc!
Statutul terenului e trecut în CF. Certificatul de urbanism este doar un document care vă spune în ce condiții puteți construi.
Da, vă trebuie PUZ. Pentru tarife, vorbiți cu firme de arhitectură, fiindcă ele sunt abilitate. Tarifele sunt destul de legate de prețul zonei, precum și de graba dvs.
Și dacă în certificatul de urbanism sunt trecute condițiile în care pot sa construiesc atunci la ce îmi mai trebuie PUZ? Întreb pt ca vânzătorul spune ca ca, cu ce am pot construi (CF, PUG și certificat de urbanism). Eu am găsit pe net documentatia necesara pt autorizatia de construcție și nu zice nimic de PUZ. Sunt necesar câteva avize(pe lângă alte documente) și ma gândeam ca poate, pt a obține acele avize este necesar sa prezinți PUZ-ul. M-as bucura dacă puteți confirma/comenta. Mulțumesc.
daca zona n-are PUZ vi se va cere cu siguranta. Poate cu exceptia situatiei in care vreti sa construiti intr-un sat.
Este într-adevăr vb de o comuna. Și exista PUG, iar PUZ-ul va rezulta din certificatul de urbanism.
Sa înțeleg ca în sate/comune, nu sunt aceleași cerințe?