Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... autorizatie constructie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

autorizatie constructie

buna ziua,daca detin 2000 mp teren extravilan agricol,pot obtine autorizatie de constructie?multumesc
Intravilanul este definit ca teritoriul pe care se poate construi. Intravilanul existent este dat de PUG (Plan Urbanistic General). PUG-ul este stabilit în funcţie de tipul localităţii: sat, comună, oraş, municipiu. Fiecare are nişte criterii prin care se stabileşte limita intravilanului.

Atunci când se doreşte să se construiască în afara zonei definite de PUG, (in extravilan) persoana trebuie să ceară unui arhitect să întocmească un PUZ (Plan Urbanistic Zonal). Această documentaţie prezintă condiţiile practice de rezolvare a construcţiei: de unde aduce electricitatea, apa curentă, canalizare, gaz etc. (evident, dacă acestea sunt în zonă). De asemenea, se va specifica regimul de înălţime a construcţiilor din zonă. PUZ-ul trebuie aprobat de consiliul local al teritoriului administrativ pe care se află terenul în cauză si este o documentatie scumpa !

In concluzie, nu puteti construi in extravilan daca nu exista PUZ. Daca terenul dvs de 2000 mp se afla in vecinatatea limitelor PUG-ului poate, acesta( PUG-ul )se va extinde si va va cuprinde si pe dvs , fara sa mai platiti PUZ.
multumesc pentru raspuns,terenul se afla langa ultima casa construita si locuita din comuna,gazele,apa si lumina sunt la capatul locului iar la nici un km s-a construit noul complex sportiv din comuna.cred ca am sanse sa obtin autorizatia de constructie,fie si pentru anexe.
depuneti pentru certificat de urbanism si veti vedea in ce conditii puteti sa obtineti autorizatia de construire.