Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de vanzare/cumparare sau donatie ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de vanzare/cumparare sau donatie ?

Buna ! sunt intr-o dilema si nu stiu care-i procedura cea mai corecta. In speta am un teren agricol extravilan care nu l-as vinde, dar m-am trezit cu o oferta din partea unor cetateni straini care au si cetatenie romana, care insista pt. terenul respectiv in vederea deschiderii unei afaceri. Nu stiu daca mai e de actualitate legea care prevede ca orice suprafata de teren aflat la mai putin de 30 km de frontiera poate fi vanduta numai cu avizul M.Ap.N? Ofertantii au venit cu ideea de al dona, iar in felul asta nu ar mai fi nevoie de avize din partea M.Ap.N. Din acest motiv vin cu intrebarea in spatiul acesta, poate ma poate indruma un domn avocat, jurist care sa stie exact ce prevede termenii legii. Iar in cazul donatiei, care ar fi riscul meu ? Va multumesc mult !
george-neagu, moderator