Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia unica la pfa pensionar
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia unica la pfa pensionar

Daca sunt pensionar si la pfa nu am nici un venit trebuie sa platesc cas si cass?
george-neagu, moderator
Nu veti depune declaratia unica doar daca aveti zero atat la venituri cat si la cheltuieli.
Pentru ca sunteti pensionar, nu veti plati cas.
Veti plati cass doar atunci cand venitul net anual al pfa (adica total incasari anuale - total cheltuieli deductibile platite anual) este peste valoarea plafonului a 12 salarii minime brute lunare pe economie adica pentru anul 2018 plafonul este 22800 lei.
george-neagu, moderator