avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen de apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen de apel

Buna ziua

As vrea sa stiu daca apelul este tardiv.
Am urmatoarea speta.

Hotararea este data in 18.01.2019 cu termen de dep.apel in 30 zile.
Pe hotararea de la dosar sub semnaturile completului cineva a notat cu pixul data comunicarii 22.01.2019.
Apelul apare inregistrat/declarat pe sist.Ecris in data de 25.02.2019.

Dupa calculele mele s_a intarziat cu 1 zi. Desigur am scazut data de 22 si 25.

Este tardiv ?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Antik , utilizator 12:37, 2 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Termenul de apel curge de la data comunicării catre dvs prin posta nu de la data pronuntarii sau a apariției soluției pe scris.Daca vreti sa verificați va uitati in dosar la data poștei de pe plicul prin care a fost comunicată sentința apelată.
Ultima modificare: Vineri, 1 Martie 2019
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Putea fi trimis si prin mijloace electronice, sau posta romana etc. Invocati tardivitatea, daca aveti interes si trebuie analizata.
Am fost la dosar sa scot hotararea pt.ca a disparut din cutia postala. Dar nu am verficat data postei.Pe hot.de la dosar apare notat : com.azi 22.02.2019 in 3 exempl. Am dedus ca 22 ar fi si data cand instanta a predat plicul la posta.

Voi merge iar la dosar sa vad plicul....sa ma conving.

Ideea e potriv.acestui calcul daca se poate invoca tardivitatea

Va multumesc
Ultima modificare: Vineri, 1 Martie 2019
Antik, utilizator
Revin.Am fost la dosar exista dovada comunicarii pe 22.01 , acum ma gandesc care ar fi ideaa depunerii unui apel tardiv.

Deci apelul este inregistrat pe 25.02. Eu in data de 22.02 fix la implinirea termenului de 30 zile am depus cere pt legalizare cu mentiunea definitiva.

Problema e ...mai primesc hot.legalizata definitiva sau intai trebuie sa se constate tardivitatea?

Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din moment ce exista apel inregistrat se va judeca urmând sa se constate sau nu tardivitatea printr o hotărâre judecătorească.Evident ca nu o sa vi se elibereze la acest moment o hotărâre legalizată.

Alte discuții în legătură

Calcul termen apel Antik Antik Buna ziua Cum calculati dvs .acest termen ? Hotararea s-a dat in 18.01.2019 iar data comunicarii este 22 01.2019., aceasta este mentionata chiar pe ... (vezi toată discuția)
30 zile apel mirceani mirceani Am castigat un proces la judecatorie impotriva unei primarii. Judecatoria a expediat hotaratea instantei cu stampila postei 17 martie. Stampila de primire a ... (vezi toată discuția)
Recurs tardiv? maria_14 maria_14 Buna tuturor! Va rog frumos, sa ma lamuriti si pe mine, daca recursul este tardiv in urmatorul caz: M-am judecat pe fond, intrun litigiu de munca pt drepturi ... (vezi toată discuția)