Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen de apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen de apel

Buna ziua

As vrea sa stiu daca apelul este tardiv.
Am urmatoarea speta.

Hotararea este data in 18.01.2019 cu termen de dep.apel in 30 zile.
Pe hotararea de la dosar sub semnaturile completului cineva a notat cu pixul data comunicarii 22.01.2019.
Apelul apare inregistrat/declarat pe sist.Ecris in data de 25.02.2019.

Dupa calculele mele s_a intarziat cu 1 zi. Desigur am scazut data de 22 si 25.

Este tardiv ?

Va multumesc
Termenul de apel curge de la data comunicării catre dvs prin posta nu de la data pronuntarii sau a apariției soluției pe scris.Daca vreti sa verificați va uitati in dosar la data poștei de pe plicul prin care a fost comunicată sentința apelată.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Putea fi trimis si prin mijloace electronice, sau posta romana etc. Invocati tardivitatea, daca aveti interes si trebuie analizata.
Am fost la dosar sa scot hotararea pt.ca a disparut din cutia postala. Dar nu am verficat data postei.Pe hot.de la dosar apare notat : com.azi 22.02.2019 in 3 exempl. Am dedus ca 22 ar fi si data cand instanta a predat plicul la posta.

Voi merge iar la dosar sa vad plicul....sa ma conving.

Ideea e potriv.acestui calcul daca se poate invoca tardivitatea

Va multumesc
Antik, utilizator
Revin.Am fost la dosar exista dovada comunicarii pe 22.01 , acum ma gandesc care ar fi ideaa depunerii unui apel tardiv.

Deci apelul este inregistrat pe 25.02. Eu in data de 22.02 fix la implinirea termenului de 30 zile am depus cere pt legalizare cu mentiunea definitiva.

Problema e ...mai primesc hot.legalizata definitiva sau intai trebuie sa se constate tardivitatea?

Multumesc
Din moment ce exista apel inregistrat se va judeca urmând sa se constate sau nu tardivitatea printr o hotărâre judecătorească.Evident ca nu o sa vi se elibereze la acest moment o hotărâre legalizată.