Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... 30 zile apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

30 zile apel

Am castigat un proces la judecatorie impotriva unei primarii.
Judecatoria a expediat hotaratea instantei cu stampila postei 17 martie.
Stampila de primire a plicului indica 18 martie.
Primaria respectiva a depus apel la tribunalul judetean, apel declarat in 21 aprilie.
Pot considera acest apel ca fiind tardiv?

Multumesc
mirceani, utilizator
Verificati data la care a fost comunicata sentinta de la fond primariei respective,nu este obligatoriu ca hotararea sa-i fie comunicata la aceeasi data ca si dvs,Exista posibilitatea depunerii in termen prin posta in ultima zi a termenului de apel iar data indicata de dvs sa fie data inregistrarii la instanta.Pana nu verificati aceste aspecte nu puteti concluziona ca apelul ar fi tardiv formulat.
Verificați la dosar data ștampilei de pe procesul verbal care a însoțit hotărârea trimisă primăriei. 21 aprilie ar fi ultima zi legală dacă primăria ar fi primit hotărârea pe 21 martie. Dacă a primit-o mai devreme invocați excepția tardivității.
Multumesc pentru raspuns.
Daca ma adresez judecatoriei/grefierului, acesta are obligatia sa-mi raspunda la intrebari?
Oricum nu pot face intrebarea decat prin email , locuind in afara Romaniei
E de datoria dv. sa urmariti dosarul, nu e datoria grefierului sa studieze dosarele si sa va dea informatii.
Normal ca e datoria mea si nu obligatia grefierului.
Incerc sa aflu din acest forum de discutii ce am de facut pentru a afla informatia dorita, repet NU locuiesc in Romania si NU pot duce personal la judecatorie ca sa vad dosarul.