Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu prenatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu prenatal

buna seara
am si eu o intrebare ?
vreau sa intru in prenatal dar am numai 6 luni si 3 saptamani se poate?
doctorul meu de familie a spus ca numai de la 7 luni jumate a dat prenatal si niciodata asa devreme. si este posibil ca firma sa imi plateasca diferenta de 15 % pentru prenatal
si as mai vrea sa stiu daca intru in prenatal in ultima saptamana din noiembrie am posibilitatea de a mai primi al 13 salar daca se mai da in ianuarie pentru ca noi tot atunci l-am primit
multumesc mult
Se va primi cel de-al 13-lea salariu proportional cu perioada lucrata ....:)
Concdeiul prenatal este de 126 de zile, din care minim 42 de zile trebuie sa luati obligatoriu dupa nastere, inainte de a intra in CIC.
Medicul este cel ce decide cand aveti nevoie sa intrati in conecdiu prenatal.
si as mai vrea sa stiu daca lucrez la stat firma este obligata sa imi plateasca prima de nastere care se acorda la priva si diferenta de 15% la indemnizatia de maternitate
multumesc foarte mult
Nu conteaza daca angajatorul este privat sau statul, avem aceleasi drepturi.
multumesc mult