Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cand pot obtine permisul de conducere ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cand pot obtine permisul de conducere ?

În baza art. 39 lit. b) Cod penal contopeşte cele două pedepse aplicate, stabilind o pedeapsă rezultantă de 1 an şi 4 luni închisoare. În baza art. 66 al.1 Cod penal, art.67 Cod penal interzice inculpatului "XX" dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat şi dreptul de a exercita activitatea de conducător auto pe o perioadă de 2 ani, această pedeapsă complementară urmând a se executa după rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, conform art.68 al.1 lit. b) Cod penal. În baza art.65 alin.1 raportat la art.66 alin.1, art.67 Cod penal interzice inculpatului, ca pedeapsă accesorie: dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat şi dreptul de a desfăşura activitatea de conducător auto.
După un an de la rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj