Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Retinerea certificatului de inmatriculare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Retinerea certificatului de inmatriculare

Am cumparat recent un autoturism. Pe rotile din spate are cauciucuri diferite ca marca, (marimea este cea inscrisa in cartea de identitate)n sunt in stare foarte buna, ( 4 anvelope - 3 marci diferite) Cea din fata sunt perechi.
Pentru aste se retine certificatul de inmatriculare?
Nu. Ca sa va retina certificatul de înmatriculare, trebuie sa întocmească un PV de contravenție, unde sa precizeze ce articol de lege ați încălcat.

se recomanda ca pe roile din fata sa fie acelas tip de anvelopa (profil), similar si la rotile din spate. Important ese ca toate anvelopele sa fie din aceeasi categorie (vara, iarna).
Multumesc mult. Nici eu nu am vazut in codul rutier scris expres ca daca anvelopele nu sunt de aceeasi marca se retine certificatul.. in fata sunt perechi, la spate nu. Toate patru sunt de vara, aceeasi marime, indice de viteza si greutate identica, inscris in cartea de identitate, aproape noi, toate cele patru. Nu cred ca pentru asta politistul are dreptul sa retine talonul
Dar am auzit zvonuri, vreau sa fiu sigur.