Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere suspendat 90 de zile pentru viteza
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere suspendat 90 de zile pentru viteza

Bună ziua,
Am depășit viteza legala cu 53 km în sector de 50km/ora și mi s a suspendat permis. Am contestat.. Am luat permisul inapoi.. Între timp judecătoria mi a respins contestația. Am citit pe portalul instantei și am mers la rutiera sa predau permisul pt a putea sa dau examen pt reducere la 30 zile. Ajuns la politie,cel de acolo nu a vrut sa mi ia permisul pe motiv ca nu am hârtie de la judecătorie pe care nici acum după 3 ani nu am primit o. Acu perioada de suspendare este majorata la 120 zile și co form legii nu mai am dreptul la examen și reducerea pedepsei. Mai exista vreo soluție în acest caz pentru a putea sa beneficiez de reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile. Mulțumesc anticipat.
Nu.
In primul rand tu trebuia sa te interesezi de cum a decurs procesul.
Daca tu ai pierdut contestatia, in 30 zile poti depune apel, daca nu, in alea 30 ramane definitiva, prin urmare tu aveai inca 15 zile de cand a ramas definitiva sa predai permisul si sa sustii testul, in total de cand ai pierdut contestatia, aveai 45 zile sa il predai, adunate.
Acum o sa ti se majoreze odata pentru ca nu ai predat la termen, + 30 zile si inca odata ca nu ai dat testul, + 30.
Nu ai ce sa faci, din pacate.
Acum sunt în perioada de suspendare dar pentru viteza trebuie dat testul?
Articolul 106
(1) Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier si tramvai trebuie sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie, dupa cum urmeaza:
a) cand permisul de conducere i-a fost retinut pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
b) cand fapta a fost urmarita ca infractiune contra sigurantei circulatiei pe drumurile publice, iar procurorul a dispus clasarea ori renuntarea la urmarirea penala sau instanta a dispus renuntarea la aplicarea pedepsei ori amanarea aplicarii pedepsei;
c) cand a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conform art. 104.
(2) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se prelungeste cu 30 de zile, daca titularul permisului de conducere nu promoveaza testul de cunoastere a regulilor de circulatie, in situatiile prevazute la alin. (1) lit. a) si b), sau nu se prezinta la serviciul politiei rutiere pentru sustinerea verificarii cunoasterii regulilor de circulatie
.b]mariustz a scris:

Nu.
In primul rand tu trebuia sa te interesezi de cum a decurs procesul.
Daca tu ai pierdut contestatia, in 30 zile poti depune apel, daca nu, in alea 30 ramane definitiva, prin urmare tu aveai inca 15 zile de cand a ramas definitiva sa predai permisul si sa sustii testul, in total de cand ai pierdut contestatia, aveai 45 zile sa il predai, adunate.
Acum o sa ti se majoreze odata pentru ca nu ai predat la termen, + 30 zile si inca odata ca nu ai dat testul, + 30.
Nu ai ce sa faci, din pacate.