Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Proces penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Proces penal

Buna ziua . Exista la noi in țara acordul de recunoaștere a vinovatiei ? Se poate încheia un acord între inculpat și procuror , dacă inculpatul recunoaște ca este vinovat ? Va mulțumesc anticipat

Alexandru Matache a scris:

Se poate încheia acord de recunoaștere a vinovăției în faza de urmărire penală. Pt că oricum asistarea de către un avocat este obligatorie, părerea mea este să vă consultați anterior cu un avocat cu privire la dosarul respectiv, pentru a vedea dacă este fezabilă încheierea acordului.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj

Buna ziua , dacă dosarul este pe fond nu se mai poate încheia acest acord ? Credeți ca se poate încheia și pentru tentativa de omor ? Mulțumesc
Dacă dosarul e în fond, atunci la primul termen de judecată poate solicita să beneficieze de efectele procedurii simplificate prin care, de asemenea, se are în vedere că își recunoaște fapta.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj
Daca eu ce v-am scris , am scris degeaba , ce sa mai spun....Daca citeati acolo intelegeati multe..

.O seara placuta !