Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de inserție în munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de inserție în munca

Bună ziua! Ma aflu în stimulent de inserție în munca pana în 24 august 2019 când fetita face 3 ani. Pe 01.02.2019 am încetat contractul de munca de la o firma iar tot în acea data am semnat contractul nou (vineri) urmând sa încep activitatea în data de 04.02.2019(luni).În data de 06.02. 2019 am anunțat schimbarea la A. J. P. I. S Prahova iar doamnele de la ghișeu au spus ca este în regula. Vineri 01.03.2019 am primit un plic în care sunt informata ca plata stimulentului încetează începând cu data de 02.02.2019.as vrea sa știu, nu este greșit faptul ca au sistat plata? Va mulțumesc!
OUG 111/2010
art.17
(1) Dreptul la stimulentul de inserție prevăzut la art. 7 încetează cu ziua următoare celei în care:
b) beneficiarul nu mai realizează venituri supuse impozitului și nici nu se află în concediul pentru creșterea copilului;
.....
Sa înțeleg ca au dreptate? Dar ziua următoare semnării noului contract era sâmbăta. Legal după semnare activitatea începe în următoarea zi lucrătoare, în cazul meu luni.
Conform prevederilor de mai sus da.... pe 31.01.2019 trebuia efectuata operatiuna de semnare a noului c.i.m. cu data de incepere 01.02.2019.
Dar contabila poate modifica acum în revisal data contractului? Adică sa treacă 31 ca data a contractului și 01 data începerii?
Da, poate face asa ceva ....