Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REFUZ ADEVERINTA SOMAJ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REFUZ ADEVERINTA SOMAJ

bună ziua! am o situatie şi anume.... un salariat a lucrat la societate iar in urma reorganizării Serv. Financiar - Contabilitate şi implicit a desfinţării postului ocupat (economist) ii inceteaza CM. După expirarea preavizului , urmeaza decizia de încetare a activităţii. Problema este ca angajatorul nu doreşte să elibereze trimiterea în somaj. În aceasta situaţie ce trebuie sa fac? Vă mulțumesc! Matilda
Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă

art. 113
Constituie contravenție următoarele fapte:
j) neeliberarea de către angajator, persoanelor cărora le încetează raporturile de muncă sau de serviciu, a documentelor prevăzute de legislația în vigoare, necesare pentru certificarea stagiului de cotizare realizat în sistemul asigurărilor pentru șomaj și stabilirea dreptului la indemnizație de șomaj.
....

art. 116
(1) Constatarea și sancționarea contravențiilor prevăzute la art. 113 se realizează de organele de control ale Ministerului Muncii și Justiției Sociale, Inspecției Muncii, Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă și de către alte organe care, potrivit legii, au dreptul să efectueze control.

(2) Organele de control măsuri active ale Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă și ale structurilor sale teritoriale vor constata și vor sancționa contravențiile prevăzute la art. 113 lit. a), d), e), h), i), j) și k), precum și contravenția prevăzută la lit. f), în ceea ce privește nerespectarea art. 50 alin. (3).
....

In speta, refuzul angajatorului de a va elibera acea adeverinta poate fi sesizat AJOFM-ului.