Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Corupere de minori
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Corupere de minori

Buna tuturor! Am o întrebare destul de comuna. Am o prietena care are 16 ani jumătate și are un iubit de aproape un an de 28. Se iubesc și nu au întreținut relații sexuale. Dacă ea fuge cu acel bărbat motiv ca s a saturat cum o tratează părinții dar și ca îl iubește, el va fi tras la răspundere penal ?El nu o obliga sa i facă nici o treaba casnica :)). Părinții sunt de neimaginat :)) îi cred in stare de a depune plângere, de a spune ca este obligată și ca nu ar fi tratat o foarte rău, Am văzut aici diferite opinii cum ca nu s ar intampla nimic pentru ca fata nu este obligată de către el și are peste 15 ani, dar și ca nu contează ca a vrut sa fie cu el , ,el tot Răspunde penal. Va mulțumesc!
Ana Mariaaaaaa, utilizator
Art. 221 Coruperea sexuală a minorilor

(1) Comiterea unui act de natură sexuală, altul decât cel prevăzut în art. 220, împotriva unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, precum şi determinarea minorului să suporte ori să efectueze un astfel de act se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(2) Pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:

a) minorul este rudă în linie directă, frate sau soră;

b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;

c) fapta a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.

d) fapta a pus în pericol viața minorului.

(3) Actul sexual de orice natură săvârşit de un major în prezenţa unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.

(4) Determinarea de către un major a unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani să asiste la comiterea unor acte cu caracter exhibiţionist ori la spectacole sau reprezentaţii în cadrul cărora se comit acte sexuale de orice natură, precum şi punerea la dispoziţia acestuia de materiale cu caracter pornografic se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

(5) Faptele prevăzute în alin. (1) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.

După cum puteți observa din lecturarea atentă a textului de lege de mai sus, în dezacord cu susținerea dlui Popa Gheorghe, situația descrisă de dvoastră nu constituie infracțiunea de corupere sexuală a minorilor sub nicio formă.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj

Va mulțumesc mult domnule Matache de răspuns!!