Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere

Buna seara,
Am rugaminea sa ma lamuriti cu urmatoarea chestiune: daca in anul 2014 tatal a fost obligat la plata pensiei de intretinere, fara sa fi fost pronuntat divortul, iar in anul 2018.s-a pronuntat divortul,iar minorul a ales sa ramana la tata, lucru care s-a intamplat inca din anul 2017, de la audierea acestuia in camera de consiliu, obligatia achitarii pensiei de intretinere inceteaza de la momentul in care minorul a inceput sa locuiasca efectiv cu tatal?

Va multumesc anticipat!
Prima sentinta isi inceteaza efectele la pronuntarea sentintei de divort. Trebuia sa solicitati in procesul de divort data de la care se presteaza pensie de catre mama. Daca minorul a locuit cu tatal , acesta nu mai datoreaza pensie.
obligatia achitarii pensiei de intretinere inceteaza de la momentul in care minorul a inceput sa locuiasca efectiv cu tatal?

Da, chiar daca plateste si pt aceasta perioada, poate actiona in judecata si poate recupera pensia ca nedatorata.
Daca vreti sa puneti in executare acea hotarare, poate castiga cu o contestatie sau chiar daca nu castiga si ii lutai silit banii, poate sa ii recupereze dandu-va in judecata, pt ca nu datoreaza bani pt acea perioada.