Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt în CCC și doresc să mă mut împreună cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt în CCC și doresc să mă mut împreună cu familia în alt stat UE. Pot beneficia acolo de indemnizație?

Buna ziua,
Sunt in concediu de crestere copil in Romania si urmeaza sa ma mut impreuna cu sotul intr-un alt stat membru UE. Din moment ce nu as mai primi indemnizatia din Ro, as dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie de crestere copil acolo (mai am 1 an jumatate de CCC).

Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Nu ... indemnizatia pentru CCC nu este transferabila in alta tara.
Pai de ce n-ati mai primi indemnizatia din Romania?
OUG 111/2010
art.12
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanță de urgență se acordă în situația în care solicitantul îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) este cetățean român, cetățean străin sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau reședința pe teritoriul României;
c) locuiește în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile și se ocupă de creșterea și îngrijirea acestuia/acestora.

.....

art.17
....
(2) Dreptul la stimulentul de inserție prevăzut la art. 7 se suspendă începând cu ziua următoare celei în care se constată una dintre situațiile prevăzute la art. 16 alin. (2), cu excepția lit. i).
.....

art.16
(2) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 și art. 9 alin. (4) și (5) se suspendă începând cu ziua următoare celei în care:
....
h) în situația în care beneficiarul nu mai îndeplinește condițiile prevăzute la art. 12;
.....
Interesant, nu stiam. Totusi e greu de urmarit asta cu locuirea daca nu schimba domiciliul sau resedinta...