Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vouchere de vacanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vouchere de vacanta

suntem institutie publica. Am acordat in luna noiembrie vouchere de vacanță pe suport de hârtie. Știm că valabilitatea lor este de 1 an de la data emiterii. Avem un salariat care a incetat activitatea in luna februarie 2019 . Are obligația să restituie voucherele de vacantă?
Norme de aplicare a OUG 8/2009
art. 14^1
(1) La sfârșitul perioadei de valabilitate, la data stabilită de angajator sau la data încetării raporturilor de muncă, beneficiarul are obligația să restituie angajatorului voucherele de vacanță pe suport hârtie acordate pentru anul în curs și neutilizate ori necuvenite, potrivit prevederilor legale.
.....
anul in curs este anul exercitiului bugetar ( 1 ian - 31 dec. 21018) in care s-au acordat voucherele sau anul i care salariatului i se inceteaza activitatea?
Banuiesc ca, anul in care salariatului i se inceteaza activitatea.