avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Noua lege privind recalcularea pensiilor de grupa de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Noua lege privind recalcularea pensiilor de grupa de la 01.10.2018

In aceasta lege, privind recalcularea pensiilor de la 01.0ct.2018, a celor care au lucrat în grupa I-a și a II-a, cum este prevazuta recalcularea pentru cei care au lucrat o perioada în grupa și restul in condiții normale. De exemplu eu am lucrat 14 ani în grupa II-a, iar apoi în condiții normale (restul pana la un total de 44 ani, 11 luni si 20 zile). La ieșirea la pensie am beneficiat de reducerea vârstei de pensionare, dar punctajul a fost calculat prin împărțirea la 35 ( conf. stagiului complet pentru data nașterii mele).
Întrebarea mea este dacă prin noua lege am dreptul la împărțirea nr. total de puncte la un număr mai mic de 35 si cum se calculează acesta?
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Martie 2019
Viorel_Lucaciu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:54, 19 Martie 2019
Ziua, luna si anul deschiderii drepturilor.
25.07.2012
La calculare s-a majorat punctajul cu 25% pentru perioada de grupa 2, si celelalte. Punctajul total s-a impartit la 35, conf. datei mele de nastere (lista pt. barbati).
Intrebarea era daca se reduce acest 35, deoarece in legea in discutie pentru grupa 2 era prevazut 25 si mi se pare logic, ca pentru perioada lucrata in gr.2 punctajul sa fie impartit la 25, iar restul cum prevedea legea.
Ultima modificare: Luni, 18 Martie 2019
Viorel_Lucaciu, utilizator
Impartirea la 25 se poate face doar prin hotarare judecatoreasca, invocandu-se Decizia nr.11/2015 a ICCJ, daca se indeplinesc cele doua conditii:

1)Si-au deschis drepturile in intervalul 1 iulie 1977-31 martie 2001
2)Au lucrat efectiv 25 de ani in grupa a II-a de munca, conform art. 14 din Legea nr. 3/1977, cu modificarile si completarile ulterioare;

Dispozitivul Deciziei nr.11/2015 a ICCJ
"Admite recursul in interesul legii formulat de Colegiul de conducere al Curtii de Apel Ploiesti.
Stabileste ca, in interpretarea si aplicarea unitara a dispozitiilor art. 2 alin. (1), art. 4 alin. (1) din O.u.G. nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, aprobata cu completari prin Legea nr. 78/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, coroborate cu prevederile art. 2 alin. (1) si (3) din anexa la Hotararea Guvernului nr. 1.550/2004 de aprobare a Normelor metodologice de evaluare a pensiilor din sistemul public, stabilite in fostul sistem al asigurarilor sociale de stat potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, in vederea recalcularii in conformitate cu principiile Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, stagiul complet de cotizare utilizat la determinarea punctajului mediu anual pentru persoanele ale caror drepturi de pensie s-au deschis in intervalul 1 iulie 1977-31 martie 2001 este:
-20 de ani in cazul celor care au lucrat efectiv in grupa I de munca; si
-25 de ani in cazul celor care au lucrat efectiv in grupa a II-a de munca, conform art. 14 din Legea nr. 3/1977, cu modificarile si completarile ulterioare;
-30 de ani (in cazul barbatilor) si 25 de ani (in cazul femeilor), pentru cei care au lucrat efectiv in grupa a III-a de munca, potrivit art. 8 alin. (1) din Legea nr. 3/1977, cu modificarile si completarile ulterioare.
Obligatorie, potrivit art. 517 alin. (4) din Codul de procedura civila".

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mulțumesc pentru răspuns, dar eu ma refeream la prevederile legii 221 din 2018, care prevede recalcularea începând cu 01. oct.2018 , pentru cei care au lucrat in grupele I si II. Pentru aceasta lege, daca ma puteti ajuta cu informatii.
Ati primit majorarea la deschiderea drepturilor.
Nu intrati in aceasta recalculare.

Cu grupa II intra doar cei mentionati de mine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre decizia nr 15/2015 a iccj privind stagiul de cotizare FRD FRD Tatal meu a primit astazi decizia de trecere la pensie pentru limita de varsta. Doreste sa conteste aceasta decizie in termenul legal de 30 de zile . ... (vezi toată discuția)
Aplicarea legii 221/2018 adrian1944 adrian1944 SUNT PENSIONAT IN 1994, AM LUCRAT 29 DE ANI SI 27 DE ZILE NUMAI IN GRUPA I (STAGIU COMPLET), CA IMPIEGAT DE MISCARE LA CFR CALATORI (SIGURANTA CIRCULATIEI). ... (vezi toată discuția)
Mod de recalculare a drepturilor de pensie dupa aparitia deciziei iccj nr. 11/ 2015 POPA GHEORGHE POPA GHEORGHE In MO nr.522/ 14.07.2015 a fost publicata Decizia ICCJ nr.11/ 2015 prin care s-a admis RIL formulat referitor la modul de recalculare a drepturilor la pensie ... (vezi toată discuția)