Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA 2019 impozit si taxe
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA 2019 impozit si taxe

Buna ziua. Pentru un PFA deschis in 2019, sistem real, plata impozitului pe venit si a contributiilor sociale se va face pana la data de 25 aprilie pentru lunile: ianuarie, februarie, martie ? Urmand ca urmatoare plata sa fie in 25 iulie pentru lunile aprilie, mai, iunie ? ( trimestrial )
Pentru venitul estimat pe anul acesta exista o limita minima care poate fi specificata in declaratia Unica ? Sau se poate trece orice suma care este considerata ca se va obtine pana la finele anului ? In cazul in care venitul real va fi mai mare se vor plati diferentele pentru toate ( impozit venit, CAS si CASS ) ? Vor fi si penalizari in acest caz ?
Nu mai este obligatorie plata impozitului pe venit si a contributiilor sociale trimestrial.
Deci in maxim 30 de zile de cand v-au iesit actele de infiintare pfa de la registrul comertului trebuie sa depuneti declaratia unica in care estimati incasarile si platile pe care credeti ca le veti avea in acest an. Nu este o limita. Apoi pe parcursul anului, oricand o sa puteti depne declaratia unica rectificativa pentru a ajusta cat de cat valorile sau la inceputul anului urmator depuneti declaratia unica cu rezultatele finale efeciv realizate pentru inchiderea anului precedent.
Termenul de plata pentru impozitul pe venit si contributii sociale rezultate din declaratia unica cu valorile estimate este 15 decembrie 2019 pentru a putea benefica si de bonusul pentru plata integrala. Dupa depunerea declaratiei unice anul urmator cu valorile finale pentru anul precedent, se plateste diferenta daca e cazul.