Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... afini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

afini

Intr-un proces civil, pretentii, sotul surorii paratului poate fi martor? Este la latitudinea judecatorului de a accepta acest martor sau prin lege, nu se accepta? Va multumesc
Codul de procedura civila:
Art. 189
Nu pot fi ascultati ca martori:
1. rudele si afinii pana la gradul al treilea inclusiv;
2. sotul, chiar despartit;
3. interzisii si cei declarati de lege incapabili de a marturisi;
4. cei condamnati pentru juramant sau marturie mincinoasa.

Partile pot conveni, expres sau tacit, sa fie ascultate ca martori si persoanele prevazute la alin. 1 pct. 1 si 2.
Daca partea adversa nu se opune sau accepta , sotul surorii poate fi audiat.
Av. Marian Bîrlădeanu, Avocat