Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Part time in timpul facultatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Part time in timpul facultatii

Buna ziua!de a lungul studentiei am fost angajata la un moment dat part time pt 1 an.imi va anula asta anii de facultate ca si vechime care ar trebui luata in considerare la pensionare?
Vi se va lua in considerae numai perioada in care ati realizat stagiu de cotizare in calitate de salariata.

art.49 Legea 263/2010
(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
....
b) a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora cu diplomă;
.....
(3) Persoanele prevăzute la alin. (1) beneficiază de perioadele asimilate dacă în aceste perioade nu au realizat stagii de cotizare în condițiile prezentei legi.