avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Donatie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Donatie

Acum 2 ani fratele meu si a cumparat un imobil prin act vanzare-cumparare si eu i am dat banii si am fost la notar si am dat declaratie precum ca i am dat ca si donatie.intre timp ne am certat si as vrea sa stiu dak am vreo sansa sa atac donatia in tribunal si sa mi recuperez banii.
Donația nu se poate revoca. Dacă i-ați donat banii, nu mai aveți nici o șansă să-i luați înapoi.

Numai dacă ați fi făcut contract de împrumut, ia-ți fi putut recupera.
Nu poate fi revocata donatia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act vanzare parinte-fiu craciuniliutza craciuniliutza Suntem 2 frati. Eu m-am certat cu parintii. Asta i-a determinat sa faca un contract de vanzare cumparare intre ei si celalalt fiu, vanzandu-i casa parinteasca. ... (vezi toată discuția)
Schimbare proprietar ContSters331114 ContSters331114 Buna seara. Am o intrebare referitoare la trecerea unui apartament de pe numele parintilor (in cazul de fata socrii mei) pe numele sotului si al meu. Ma ... (vezi toată discuția)
Donatia poate fi atacata? vulpitza_mik vulpitza_mik Acum doi ani mama si tatal meu au facut partajul, vanzand apartamentul bun comun din timpul casatoriei lor, eu reprezentand o pe mama in proces ea ... (vezi toată discuția)