Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Promisiune bilaterala de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Promisiune bilaterala de vanzare-cumparare

Buna ziua,

Doresc sa cumpar un apartament si dezvoltatorul doreste sa incheiem o promisiune bilaterala de vanzare-cumparare.
Ideea este ca in aceasta promisiune este stipulat:
"Subscrisa, promitentă-vânzătoare, prin mandatar, declară pe proprie răspundere că terenul intravilan în suprafaţă de xxxxx m.p., pe care se află, în curs de edificare, imobilul cu destinație de locuințe colective în care este amplasat apartamentul care face obiectul prezentei promisiuni, este liber de sarcini, cu excepția ipotecii legale înscrise și a pactului comisoriu notat pentru suma de x.xxx.xxx LEI (xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxLei), în favoarea soților xxxxxxx și xxxxxxx, conform Contractului de vânzare autentificat sub nr. xxxx/xxxxxxxx de Notar Public xxxxxxxxxxxxxxxxxx, precum și a ipotecii pentru suma de x.xxx.xxx LEI (xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxLei), înscrise în favoarea sus-numiților, în baza Contractului de ipotecă imobiliară autentificat sub nr. xxxxx/xxxxxxxxx de Notar public xxxxxxxxxxxxxxxxxx.
Față de această împrejurare, subscrisa, promitentă-vânzătoare, prin mandatar, declar că s-a obținut acordul expres al creditorilor xxxxxxx și xxxxxxx pentru încheierea de către subscrisa a promisiunilor bilaterale de vânzare-cumpărare având ca obiect apartamentele aflate în curs de edificare pe terenul ce a făcut obiectul contractului de vânzare, conform Declarației autentificate sub nr. xxxxx/xxxxxxxx de Notar Public xxxxxxxxxxxxxxxxxx, care nu a fost revocată."

Intrebari:
* Ce inseamna pactul comisoriu notat pentru suma de ...?
* Merita sa inchei aceasta promisiune bilaterala sau astept sa se finalizeze constructia apartamentului si vad atunci daca toate actele sunt in regula?
* Exista vreun risc?
* Ma pot trezi "chirias" in viitor?
* Ce ma sfatuiti sa fac?

In speranta unor raspunsuri prompte, va multumesc anticipat!
O zi buna va doresc.
eduardvl, utilizator